Uncharted'ın Yaratıcısı Amy Hennig Kendi Stüdyosunu Kuruyor

YAZAN Eser Güven

Amy'den haber var

Geçen Ekim ayında EA tarafından ansızın kapatılan Visceral Games o dönemde yeni bir Star Wars projesi üzerinde çalışıyordu ve bu projenin başındaki isim de Uncharted'ın yaratıcısı Amy Hennig'di. EA'in CFO'su Blake Jorgensen, kapatma kararını "oyuncular artık lineer oyun sevmiyorlar" diye açıklamaya çalışmış ve güya tek kişilik, lineer oyunların artık pazarı yok demeye getirmişti. Visceral'ın kapatılmasının ardından ekibe ne olduğuna dair hiçbir şey öğrenemedik ve en merak edilen konulardan biri de Amy Hennig'in bundan sonra ne yaptığı, ne yapacağıydı.

Eurogamer'a röportaj veren Amy Hennig meğer Ocak ayında Electronic Arts'tan ayrılmış ama bunu resmi olarak açıklamamışlar. Hennig'in artık EA bünyesinde bulunmamak istemesi çok da şaşırtıcı değil, sonuçta üzerinde o kadar çalıştığı bir projeyi çöpe atan bir firmadan bahsediyoruz. Hennig, EA'den ayrıldıktan sonra kendi bağımsız stüdyosunu kurmak için harekete geçmiş.

Elbette bu noktada akla "Star Wars projesi devam edecek mi" sorusu geliyor ama Hennig'in bu soruya verdiği cevap olumsuz.

"Ben artık bağımsız çalışıyorum ve bağımsız kalacağım. Kendi ufak indie stüdyomu açtım ve bazı isimlerle görüşüyorum. Bu isimlerden bazılarını stüdyomda görmek istiyorum, şöyle altı sekiz kişilik, en fazla 15 kişilik bir stüdyo olacağız. Bazı yeni projelere ek olarak VR üzerinde de çalışmak istiyorum. Star Wars ile ilgili bir şeyler yapmıyorum. İleride ne olacağı bilinmez ama o proje şimdilik rafa kalktı. Vancouver stüdyosunun şu aralar üzerinde çalıştığı oyun bambaşka bir oyun. Üzerinde çalıştığımız Star Wars oyununu herkes beğenmişti, o yüzden günün birinde bir şekilde dirilmesini isterim ama bunlar karışık işler."

Amy Hennig gibi yetenekli bir ismin tekrar gündeme gelmesi güzel bir olay ama umarım tamamen VR'a yönelip de o çok başarılı olduğu tek kişilik, lineer hikayeleriyle ön plana çıkan oyunları EA gibi geride bırakmaz.