YAZAN Eser Güven

Adventure'a doyalım

Geçen gün Facebook'tan bir okurumuz benden hazır Steam Yaz İndirimi sürerken tavsiye edebileceğim uygun fiyatlı adventure oyunları olup olmadığını sormuştu. Kendisine aklıma gelen ilk bir iki ismi söyledim ama sonra 'neden bunu bir listeye dönüştürmüyorum ki?' dedim. Böylece sadece bir kişiye değil, adventure türüne ilgisi olan herkesin faydalanabileceği bir liste olacaktı mis gibi.

Bu listeyi hazırlarken kendime üç kriter koydum.

1) Seçtiğim oyunlar çok eski olmayacak, nispeten yakın tarihli olanlar arasından seçim yapacaktım. Listedeki en eski oyunlar bile sanırım maksimum 3-4 seneliktir.

2) Listede 'çok bilinen' isimler olmayacaktı. Yoksa siz de biliyorsunuz ki Day of the Tentacle, Grim Fandango gibi isimleri indirimlerde falan kesinlikle kaçırmamak lazım :)

3) Oyunlar mümkünse 10 liranın altında, en fazla 15 lira olacaktı. Sırf bu yüzden sınırı kıl payı geçen The Sexy Brutale'e yer veremedim mesela (yerinizde olsam bunu da tavsiye olarak alırdım)

İşte bu kriterlere göre bence mutlaka sahip olmanız ve mutlaka oynamanız gereken 10 adventure oyununu listeledim. Bakalım siz de beğenecek misiniz? Resimlere tıklayarak oyunların Steam sayfalarına hızlıca erişebilirsiniz.

Anna's Quest  (7 ₺)

İçinizi ısıtacak, şirin mi şirin bir adventure oynamak istemez misiniz? Tipi de, seslendirmesi de aşırı sevimli olan Anna'nın ilgi çekici ve meraklandırıcı hikayesi inanın sizi fazlasıyla saracak, telekinezi mekaniğini de eminim benim kadar beğeneceksiniz. Kontrolleri olabildiğine sadeleştirilmiş bu point'n'click adventure oyununda Space tuşuna basarak ekranda tıklayacağınız yerleri de görebiliyorsunuz. Çok zorlanmadan keyifli bir oyun oynamak isteyenlere bire bir yani.

Candle  (8,58 ₺)

Az bilinen ama benim bolca överek daha fazla kişiye oynamak istediğim oyunlardan biri de Candle. Bu gerçekten de sımsıcak, kıpır kıpır, suluboya grafikleri insanın ağzını açık bırakan bir adventure oyunu. Karakter tasarımları ve etkileşimleri çok iyi, anlattığı hikaye son derece merak uyandırıcı. Ben zaten böyle kendine has bir grafik tarzına sahip oyunları ayrı severim, başarımlarını tamamlamak için üç kez sıkılmadan oynadığıma göre bu oyuna bir şans vermek gerek.

Agatha Christie - ABC Murders  (7,2 ₺)

Polisiye denince akla gelen ilk isimlerden biri Agatha Christie ve ben de kendisini çok severim. Christie'nin en güzel kitaplarından biri olan Cinayet Alfabesi'ni konu alan ve kitaba oldukça sadık kalan bu oyun son derece hoş grafik tarzı, anlattığı acayip keyifli dedektiflik hikayesi (elbette bunu yazarına borçlu) ve Poirot'u oynamamız ile öne çıkıyor. Cinayetleri işleyeceği mekanları Poirot’ya önceden haber veren bir katil var karşımızda, kulağa ilgi çekici gelmiyor mu?