Konami PC için P.T.'yi Kaldırttı Ama Geliştiricisine Stajyerlik Verdi

YAZAN Eser Güven

Beklenmedik bir jest

Yaklaşık bir hafta önce zamanında PS4 için yayınlanan Kojima'nın korku oyunu Silent Hills'in P.T. ismindeki demosunun PC için de geliştirildiğini haber vermiştik. Qimsar ismindeki kullanıcının geliştirdiği bu versiyon orijinaline son derece sadık, gayet de güzel bir versiyondu. O zaman "Konami bu oyunu kaldırtmaya karar verebilir, elinizi çabuk tutun" demiştim ve tam da öyle oldu, Konami oyunun PC versiyonunu kaldırttı.

Buraya kadar çok da sürpriz bir durum yok, stüdyoların bazen oyunlarıyla ilgili böyle projeleri kaldırttığını biliyoruz. Elbette bu dosyayı kaldırttığı için Konami'yi gömmek serbest ama firma bu tür durumlarda alışık olmadığımız biçimde Quimsar'a stajyerlik teklif etti.

17 yaşındaki Qimsar'ın söylediğine göre kendisini Konami'den telefonla aramışlar ve oyunun kaldırılmasını istemişler. Her ne kadar "remake versiyonunu çok sevmiş olsalar da" yasal sebeplerden dolayı projenin kaldırılması gerekiyormuş. Bu talebin ardındansa kendisine hem stajyerlik teklif etmişler, hem de oyun ve hediyelikler göndereceklerini söylemişler.

Elbette hikayeyi sadece Qimsar'ın tarafından duyduk, Konami bu konuda bir açıklama yapmadı ama yalan söylemesi için de bir sebep olduğunu sanmıyorum. Ayrıca Qimsar bu karardan dolayı bayağı bir rahatlamış görünüyor, hatta "bana dava açıp açmayacakları için endişelenmekten kurtuldum" da demiş. Yani sonuç olarak üzerinde 180 saat çalıştığı oyun yüzünden başına kötü değil, iyi bir şey gelmiş oldu. Oyunu zamanında indirenlerin de yanına kar kaldı.

İLGİLİ BÖLÜMLER