Tüm Fallout Oyunlarını 90 Dakikadan Kısa Sürede Bitirmek Mi?!

YAZAN Eser Güven

Bu ne hız?

Daha geçtiğimiz gün bir speedrunner'ın Divinity: Original Sin 2'yi 22 dakika gibi inanılmaz bir sürede bitirdiği haberini vermiştik ama bu seferki rekor kulağa daha bile inanılmaz geliyor. tomatoanus ismindeki Fallout hastası YouTuber önce Fallout Anthology oyunlarını (Fallout, Fallout 2, Fallout 3 ve Fallout: New Vegas) ardı ardına bitirdi ve sonra da kapanışı Fallout 4 ile yaptı. Başlangıçtan bitişe kadar geçen süre ise 90 dakika bile değil!

Bu speedrunner öylesine hızlıydı ki serinin ilk iki oyununu bitirmesi yalnızca 18 dakika sürdü.

> Fallout: New Vegas 2 Gelir Mi? Todd Howard'a Göre Pek Mümkün Değil

Kendisi Fallout speedrunları denince akla gelen ilk isim ve daha önce de bu tür rekorları vardı. Bundan tam bir yıl önce, 17 Temmuz 2017'de tüm seriyi 2 saat 6 saniyede bitirmeyi başarmıştı tomatoanus. Bazılarınız speedrunnerları pek sevmese de bunların da aynı gerçek sporcular gibi sürekli olarak kendi rekorlarını geçmek için antrenman ve çalışma yaptıklarını unutmamak lazım. Böyle bir rekoru bir sene içerisinde 30 dakika iyileştirmek hiç de kolay bir iş değil. Videoyu izlerken bazı glitchlerin nasıl bulunduğunu gerçekten de merak ediyor insan, bunları ortaya çıkarmak ve her seferinde hiç takılmadan kullanabilmek de ayrı bir yetenek.

Kırılan bu rekor %any kategorisinde ve oyunlarda mevcut hata ve glitchleri kullanmak serbest. tomatoanus ilk iki oyunu geçtikten sonra 33 dakika sonunda Fallout 3'ü bitirdi, New Vegas bittiğinde ise süre 47 dakikaydı. Sürenin geri kalanını da Fallout 4'ü bitirmek için harcadığını düşünürsek en çok zamanı son oyunun aldığını söyleyebiliriz.

tomatoanus bu rekorla yetinmeye niyetli değil, bir yerlerden ekstra saniyeler ve dakikaları kırpmak için çalışmalarına devam edecek.

İLGİLİ BÖLÜMLER