Steam'in Bu Yılki Aktif Kullanıcı Sayısındaki Düşüş Devam Ediyor

YAZAN Eser Güven

Az buz da değil üstelik

Yaz aylarında oyuncu sayılarında görülen düşüş aslında alışılmadık bir durum değil ama Steam'in 2018 istatistiklerinde çok da normal olmayan bir düşüş göze çarpıyor. Yalnızca bu son bir iki ayda değil, bu yılın Ocak ayından beri aktif oyuncu sayısında düzenli bir düşüş söz konusu.

Steam Spy'ın Twitter hesabından paylaştığı grafiğe göre yalnızca Steam üzerinden oyun oynayanların sayısı değil, oyun oynamasa da Steam'i bilgisayarında açık tutan oyuncuların da sayısı azalıyor. Bu yılın Ocak ayında Steam bugüne kadarki en yüksek oyuncu sayısına ulaşmıştı (18.5 milyon) ama ondan sonra oyuncu sayısı azalmaya başladı. Bu son bir haftada tespit edilen maksimum oyuncu sayısı 15 milyon oldu, yani yaklaşık 3.5 milyonluk bir azalma var ortada.

Oyun oynayan aktif kullanıcıların oranı da %38'den %31'e düşmüş durumda.

Elbette bunun birkaç sebebi olabilir. Aralık ayında PUBG'nin çıkış yapması oyuncu sayılarında artışa neden olmuştu, PUBG'nin son zamanlarda yaşadığı ciddi oyuncu kaybı da bu grafiğe bir şekilde etki ediyor olmalı. Özellikle de Fortnite'a kayan oyuncu kitlesi de (Fortnite, Steam kullanmıyor bildiğiniz üzere) bu istatistiğe katkıda bulunmuş olabilir. Ayrıca oyuncuların konsol oyunlarına yönelmiş olma ihtimali de mevcut.

Her ne kadar 15 milyon oyuncu sayısı hiç de az olmasa da, böylesine düzenli bir düşüşün Valve tarafında da merak uyandırdığına eminim.

İLGİLİ BÖLÜMLER