Bazı Aileler Çocukları İçin Özel Fortnite Öğretmeni Tutmaya Başladı

YAZAN Eser Güven

Üniversite mezunundan Fortnite dersi verilir

Bu haberimiz Fortnite'ın ne büyük bir çılgınlık olduğunu kanıtlar nitelikte. The Wall Street Journal'ın haberine göre bazı aileler çocukları Fortnite'ta başarılı olsun diye özel Fortnite öğretmenleri tutmaya başlamış. Şaka değil, gerçek bir haber bu. Özel Fortnite dersi verenler saat başına yaklaşık 20$ kazanıyor ve aileler de çocuklarının Epic Games'in fenomen derecesinde başarılı olan bu Battle Royale oyununda galip gelme şansını arttırmak için kesenin ağzını açıyorlar.

Bunun sebebi ne dersiniz? WSJ'nin röportaj yaptığı ebeveynlerden bazıları bunu çocuklarının arkadaşları arasında başarılı olması için yaptığını söylerken, bazıları ise işe eğitim ve profesyonel oyunculuk yönünden bakıyor. Git gide daha fazla okul eSpor takımları için burs vermeye başladığından aileler bu fırsatları kaçırmak istemiyor olsa gerek.

10 yaşındaki oğlu için dört saatlik ders satın alan Ally Hicks "arkadaşları Fortnite oynadığı için oğlum da kendisini oynamak ve dahası başarılı olmak zorundaymış gibi hissediyor. Okulda neler yaşadığını tahmin edebiliyorsunuzdur" diye açıklamış mesela ders alma sebebini. Bir diğer ebeveyn olan Nick Mennen ise 12 yaşındaki oğlunun ders aldıktan sonra başlarda çok zorlandığı oyunda artık çok iyi olduğunu söylemiş.

> Fortnite'ın Mikro Ödemeleri Epic Games'e 1 Milyar Dolar Kazandırdı

Peki ama bu dersleri kimler veriyor? Özel Fortnite dersi verenler arasında profesyonel eSpor takımlarında yer almış isimler var. Örneğin Convertible takma isimli öğretmen Amerika, Avrupa ve Kore'de profesyonel müsabakalara katılmış ve Samsung'un Fortnite takımının da koçuymuş. "Derste oyuncunun yaptığı hataları analiz ediyor, istatistikleri değerlendiriyor, daha başarılı bir oyun ve iletişim için neleri doğru yapması gerektiğini söylüyorum" şeklinde özetlemiş yaptığı işi.

Henüz ülkemizde otobüs duraklarında veya elektrik direklerinde "Fortnite dersi verilir" ilanları görmeye başlamadık ama bu furya azalmadan devam ettiği taktirde o günlerin de yakın olduğunu düşünüyorum.