YAZAN Eser Güven

Gelsin mi, gelmesin mi?

Steam'de eskiden indirim dönemlerinde Flaş İndirim dediğimiz kısımlar olur ve bazı oyunların fiyatları son derece çekici seviyelere inerdi. Elbette o çekici seviyelerden oyunu satın alabilmek için Flaş İndirim'i kaçırmamanız gerekir, hangi oyunun ne zaman flaş indirime gireceği, ya da girip girmeyeceği belli olmadığı için de daha ilk günden "şunu da alayım, hemen bunu da alayım" diye oyunlara saldıramazdınız. Steam birkaç sene önce flaş indirim mantığını bıraktığını açıklamış ve oyuncuların bir kısmı hayal kırıklığına uğramıştı. Özellikle de 2016'nın başından beri tüm büyük indirimlerde oyunlarda sabit indirim miktarları uygulanıyor ve oyunu ilk gün de alsanız, son gün de alsanız ne kadar ödeyeceğinizi biliyordunuz.

Flaş indirimleri seven de vardı, sevmeyen de. Ben sevmeyenlerdenim, çünkü sürekli olarak "acaba yeni ne indirim var" diye Steam sayfasını güncellemek bir noktadan sonra mesai gibi hissettiriyor; önemli bir indirimi kaçırdığımızda ise üzülüyorduk. Valve'ın flaş indirim yapmadığı ilk Yaz İndirimlerinde (2016) %40 daha fazla satış yaptığını düşünürsek bu indirim tarzının kaldırılması onlara da yaramıştı aslında.

Valve News Network'ten Tyler McVicker'ın iddiasına göre Flaş İndirimler geri geliyor ama sistemde ufak tefek değişiklikler var. McVicker iddiasını Steam'in Çeviri Sunucusunda ortaya çıkan yeni cümlelelere dayandırıyor. Bu resmi aşağıda görebilirsiniz:

 

Gördüğünüz gibi Steam'e 6, 8, 10, 12 saatlik flaş indirimler için cümleler eklenmiş durumda. Yani geliştiriciler oyunlarının ne kadar süreyle flaş indirimde kalacağını belirleyebilecekler. Steam'in ana sayfası da bir iki saatte bir yenilenerek geliştiricilerin seçmiş olduğu bu flaş indirimleri ön plana çıkaracak. Bu iddianın doğruluğunu muhtemelen bir sonraki büyük Steam indiriminde (büyük ihtimalle 29 Ekim'de başlayacak Cadılar Bayramı İndirimi olabilir) göreceğiz.

Eğer flaş indirimler geri dönerse, indirim öncesi oyun alanların oyunu iade etmek için Steam'in kapısında uzun bir kuyruk oluşturacaklarını şimdiden görebiliyorum.

İLGİLİ BÖLÜMLER