FIFA 19'a Hayatta Kalma Modu Geliyor, Ama Biraz Farklı Bir Şekilde

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Gol atan eksiliyor... Hakemsiz maçlara ne dersiniz?

 FIFA 19 ile birlikte birkaç yeni oyun modu FIFA hayranlarıyla buluşacak ve farklı farklı maç seçeneklerimiz olacak. Bunlardan biri de gol atan takımın oyuncusunun eksildiği maç modu. Yani tam anlamıyla bir hayatta kalma modu değil belki, ama bir spor oyununun yaklaşabileceği en üst seviye budur sanırım. Tabii FIFA 2000'de uzaylıların mevzuya gelmesi veya sahaya yıldırım çarpması gibi fantastik ve gerçek dışı olayları sayıyorsak başka.

FIFA 19'un dostluk maçı seçeneklerinde "House Rules" denilen ve kabaca "Ev sahibi kuralları belirler adamım" diye çevirebileceğimiz keyifli bir oyun modu bulunuyor. Bunlardan birinin adı da "Hayatta Kalma" ve golü atan takımın oyuncusu eksiliyor. Rakibinize karşı 3-0 falan öne geçerseniz 11'e 8 oynamak zorundasınız yani. Kulağa da bir hayli keyifli geliyor aslında. 

Yine farklı kural seçenekleri arasında hakemleri kapatma, ofsaytı kapatma, taca ve auta çıkan toplarda oyunun devam etmesi gibi farklı seçenekler var. Aslında bunları NBA Live oyunlarında da yapabiliyorduk ve teee 90'lı yıllarda mevcut olan seçeneklerdir ancak eh işte EA Sports diyerek geçiyorum. Günümüz oyun mekanikleriyle bu tip saçma kurallar oyuna başka bir renk ve keyif katabilir.

Peki FIFA 99 ve Q tuşu aklınıza geldi mi dostlar? Valla hakemsiz maçlar denince ister istemez aklıma en başta FIFA 99 geldi. Tamam 99'da faulleri kapatamıyorduk ama Q tuşu ile kalecilerin ve rakip oyuncuların ağzına yüzüne acımasızca kayabiliyorduk. Bence yeterince yakın...

Yine seçenekler arasında sadece ortalardan gelen toplara vole veya kafayla atılan gollerin sayılması, efendime söyleyeyim Alman Kale'yi andıran ve farklı kural kombinasyonları yapabildiğimiz güzellikler de bulunuyor.

FIFA 19, 28 Eylül'de oyuncularla buluşacak. PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch için çıkış yapacak. PS3 ve Xbox 360'ta da oyunun hafifçe kırpılmış versiyonlarını oynayabileceğiz. Eğer Origin Access Premier sahibiyseniz oyunu diğer herkesten önce şansına sahip olacaksınız. 

İLGİLİ BÖLÜMLER