Discord Da Oyun Satmaya Başlıyor - Discord Store Betası Başladı

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Beta ilk etapta sadece 50.000 Kanadalı oyuncuya açık olacak.

 Piyasaya giriş yaptığı ilk günden beri oyuncuların ilk adresi olmayı başaran Discord (inanın reklam değil, ben zaten hala TeamSpeak'çiyim) şimdi de Discord Mağazası açıyor. Mağazanın beta testleri şimdiden başladı ancak ilk etapta lokasyon Kanada ile sınırlandırılmış durumda ve sadece 50.000 kullanıcı içeriyor. Discord bu sayıyı adım adım artırmayı planlıyor.

Discord Nitro kullanıcılarının erişebildiği bu betada mağaza sekmesi ve mağazanın şu anki tam içeriğine erişim hakkı bulunuyor. Discord Store'da Steam'deki gibi kalabalık ve dolu dolu bir mağaza beklemeyin tabii. Genel olarak bağımsız oyunların yer aldığı bir satış platformu olacağa benziyor. Bununla birlikte Discord Nitro üyeleri, mağazada belirli oyunlara yine belirli süreçler arasında ek bir ücret ödemeden erişebilecekler. Bu sadece Discord ekibinin anlaşmalı olduğu oyunlar için geçerli olacak ve tam olarak "Mağaza"ya bağlı bir sistem değil aslında, ancak buradaki oyunlar mağazada da yer alacaklar.

Mağazada'da "İlk önce Discord'ta" seçeneği de yer alacak ve burada yeni çıkış yapan oyunlar yer alacak. Adından da anlaşılacağı gibi bu oyunlar PC platformunda ilk başta Discord üzerinden satın alınabilecek. Tabii bu yapımların AAA olmasını beklemeyin derim, bağımsız oyun geliştiricileri için kendilerini gösterebilecekleri yeni bir platform demek daha doğru olur. Zaten Discord yetkilileri de "Bağımsız oyun geliştiricilerini motive etmek, desteklemek ve onların oyunlarını duyurmasına yardımcı olmak" istediklerini söylüyorlar.

  • Discord'un Nitro Mağazası'nda yer alacak oyunlardan bazılarıysa: Saints Row: The Third, Metro: Last Light Redux, Darksiders: Warmastered Edition, De Blob, Tormentor X Punisher, Dandara, Kathy Rain, GoNNER, Kingdom: New Lands, System Shock Enhanced Edition ve Super Meat Boy.
  • Buna ek olarak mağazada direkt olarak satışta olacak oyunlarsa ilk etapta şu şekilde olacak: Dead Cells, Frostpunk, Omensight, Into the Breach, SpellForce 3, The Banner Saga 3, Pillars of Eternity II: Deadfire, Hollow Knight, Moonlighter, This is the Police 2 ve Starbound

Aynı zamanda Discord'a bilgisayardaki oyunları tarama ve kendi arayüzüne aktarma seçeneği de eklenecek. Aslında bu özellik sistemde kısmen yer alıyor. Ancak oyuncular izin verdikleri takdirde daha detaylı bir veri toplama sistemi aracılığıyla birden fazla platformla uğraşmadan, Discord üzerinden oynayabilecekler.

Discord Mağazası'nın sene sonuna kadar resmi çıkışını yapması bekleniyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER