YAZAN Yasin Madyb İlgün

Başka oyuncuların oyununu işgal edebileceğiz!

 Bethesda'nın FPS oyunlarını büyük bir aşkla oynuyorum itiraf edeyim. DOOM ve Yeni Wolfenstein Serisi hakkında fikirlerimi bilmeyen Oyungezer yoktur sanırım. Muhteşem bir yapay zeka ve oyuncuyu gerçekten zorlayan, ancak bunu doğal hissettirerek başaran oyunlar oluyorlar. Eh, haliyle DOOM Eternal için de gün sayıyorum ve ilk oynanış videosu beni ziyadesiyle tatmin etmeyi başardı.

Quakecon 2018'de oyuncuların beğenisine sunulan oynanış videosunu izlerken bir hayli heyecalandım. Oyunun temposu, akıcılığı ve canavarları her şeyiyle müthiş duruyor. Video üst düzey DOOM oyuncuları için biraz daha düşük bir tempoyu andırsa da zorluk seviyeleri, DOOM'un acımasız mekanikleri ve göreceğimiz farklı farklı "Glory Kill"ler ile toparlayacaktır diye düşünüyorum.

Bunlara ek olarak Dark Souls'dan da hatırlayacağımız başka bir oyuncunun oyununu işgal etme seçeneği de oyuna eklenmiş. Bu da işgal modunu açık tutacak oyuncular için bambaşka maceralar demek oluyor. Buna ek olarak oyunumuzu işgal eden diğer oyuncular şeytanlardan birini kontrol edecek, hatta birden fazla oyuncu birleşip oyunumuzu işgal edebilecek. Oyunda başka çevrimiçi modlar da olacakmış. Tüm bunlara ek olarak bir DOOM Evreni oluşturmak istediklerini de duyurdular. Daha ne olsun? id Software'e güvenimiz şu an için tam. Yakın gelecekte bizi üzmezler umarım.

Hatta bu vesileyle DOOM'u hudlar kapalı şekilde ve Nightmare zorluk seviyesinde oynayan şu arkadaşı da analım. Şu videoyu izleyince gerçekten de "Dark Souls'da şeytanlarla dolu bir odada hapis kalıyorsunuz, DOOM'da şeytanlar sizinle bir odada hapis kalıyor..." diyor insan.

DOOM Eternal'ı PC, PS4, Xbox One ve Nintendo Switch platformlarında oynayabileceğiz.