Steam Yetişkinlere Yönelik İçeriklere Karşı Önlem Alıyor

YAZAN Emir Ataç

Buhar ile sansür.

Geçtiğimiz ay Valve, yeni bir içerik filtreleme sistemi üzerinde çalıştığını ve bu sistem hazır olmadan yetişkinlere yönelik içeriklerin bazılarının Steam’de yayınlanmadan önce bekletilebileceğini belirtmişti. Haliyle Valve bu açıklamasıyla, oyun yapımcılarının ve özellikle de görsel roman üreticilerinin tepkisini çekmişti.

Valve’in bu açıklamasının üzerinden bir aydan fazla bir zaman geçmiş olmasına rağmen, oyunu hala onay aşamasında bekleyen bir yapımcı geçtiğimiz günlerde Valve’e ulaşmış ve oyununun ne zaman onaylanacağını sormuş. Aldığı cevap ise bu yeni filtreleme sistemi hazır olana kadar beklemede kalması gerektiği olmuş. 

Steam'in Discord Benzeri Sohbet Arayüzü Yayında!

Kısacası Valve’in bu yeni filtreleme sistemi henüz hazır değil ve bizleri ne kadar ilgilendireceği de bilinmiyor. Eğer Valve’in söylediği gibi, Steam’de böyle bir sistemin var olacak olması, sansür getirmemek adına yapılıyor ise bunun umut verici bir gelişme olduğu dahi söylenebilir. Ancak henüz detayları bilmediğimiz için temkinli olmakta da fayda var. Steam bu, ne yapacağı hiç belli olmaz.

İLGİLİ BÖLÜMLER