YAZAN Yasin Madyb İlgün

Hangi kostümle, nasıl tanıştık? Bazı kostümler SPOILER içermekte aman diyeyim!

Aman dikkat sevgili Oyungezerler. Yer yer ufak da olsa SPOILER yeme riskiniz var. Üstelik sadece oyunlardan değil, Marvel Sinematik Evreni ve Marvel Çizgi Romanları'ndan da SPOILERLAR mevcut. Uyarmadı demeyin!

Not: Kostümlerin nasıl açıldığını ve kilidi açılan kostümleri nasıl yaptığımızı merak ediyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. En ince detayına kadar girdik efendim. Merak ettiğiniz kostümün görseline tıklayarak o kostümün yüksek çözünürlüklü ekran görüntülerine ulaşabilirsiniz.

a-incelemefixedmrk2

---

Advanced: Insomniac Games'in kendi tasarladığı geliştirilmiş kostüm, hikayede Doktor Octavius tarafından yapılıyor ve çeşitli güçlendirmelerle birlikte geliyor. Oyundaki ilk güçlendirmelerimizi ve ek gadgetlarımızı da bu kostümle açıyoruz. Bu kostüm orijinal olarak Insomniac Games'in elinden çıksa da eylül ayında okuyucuyla buluşacak bazı Marvel çizgi romanlarında da variant kapaklar arasına girmeyi başardı.

advanced-1

Klasik: Klasik kostüm adından da anlaşılabileceği üzere Spider-Man'i sürekli içinde gördüğümüz normal kostümü. Bir iki minik dokunuş ve detaylandırma dışında klasik kostüm birebir aynı şekilde karşımıza çıkıyor. Kostümün bir de hasarlı hali bulunuyor. Kingpin ile kapışan Spidey'nin kostümü yırtık pırtık ve yanıklar içerisinde kalınca daha gelişmiş olan kostüme geçiş yapıyor.

classic-repaired-2

Scarlet Spider: Peter Parker'ın kusursuz klonu olan ve adını Ben Reilly olarak değiştiren Scarlet Spider'ımızın kostümü de hayranlar arasında en popülerlerden biri olarak dikkat çekiyor. Ben Amca'nın adını ve May Hala'nın kızlık soyadını birleştirip Ben Reilly ismiyle hayatına devam eden klon, bir süre NYC sokaklarını depresif bir şekilde gezse de yıllar içerisinde bir kahramana dönüşüyor. Gerçek Peter ile olan ilişkileri de kesinlikle okumaya değer ve bir hayli detaylı hikayeleri mevcut. Çizgi roman aleminde sık sık karşımıza çıkan "öldü, ölmedi, öldü ve geri geldi" konsepti Ben'in hikayelerinin de önemi bir parçası. 

scarlet-spider-2

Stark Kostümü: Tony Stark'ın Peter Parker'a hediye ettiği ve karşımıza ilk olarak Captain America: Civil War filminde çıkan kostüm. Spider-Man: Homecoming'deyse Tony Stark bu kostümü geri almıştı. 

stark-2

Noir: Marvel Noir Evreni'nin Spider-Man'i olan Noir, 1933'te Amerika'daki Büyük Depresyon zamanında yaşamıştı. Alternatif bir Spider-Man olur kendisi ve kostümü de oldukça havalıdır. Dönemin New York'unda tek başına suça karşı savaş açan Noir Spider-Man'in en büyük düşmanıysa şehrin suç kralı Norman Osborn'un ta kendisidir. 

noir

Armour MK II: Spider-Man'in ilk zırhlı kostümü MK I, ana oyunda yer almıyor. Ancak MK II, III ve IV mevcutlar. New Enforcers, New York'a yüksek kalibreli silahlarla büyük bir saldırı gerçekleştirdiğinde Peter da ilk Spider-Armor yani Örümcek Zırhı'nı geliştirmişti. İlk zırh, onu bir hayli yavaşlatmış, çevikliğinden götürmüş, ama aynı zamanda onu kurşun geçirmez hale getirmişti. Bu kostüm onun örümcek hislerini de engelliyordu ve geliştirilmesi şarttı.

MK II ya da bir diğer popüler adıyla Kurşun Geçirmez Örümcek Zırhı ilk zırhın üzerine pek çok geliştirme katmış, örümcek hislerinin yeniden aktif şekilde kullanılmasına izin vermişti. Spider-Man, bu kostümü Massacre'a karşı kullanmıştı. Manyetik ağ atma özelliğine de sahip olan bu zırh sayesinde Massacre'ı kolayca alt etmişti. Hem kurşun geçirmiyordu hem de Massacre'ın rehineleri öldürecek tuzaklarını manyetik ağ sistemiyle kolayca durdurmuştu.

Bu zırh Peter'ın Horizon Labs'teki ofisinde muhafaza ediliyordu, ancak Horizon Labs yok edildikten sonra bir kopyası Parker Industries'de muhafaza edildi.

spider-armour-mk2-3

Armour MK III: Peter Parker'ın Horizon Labs'in sunduğu imkanlarla geliştirdiği bu zrıh, Sinister Six'e karşı son çare silahıydı. Doktor Octopus ölmeden önceki büyük planını devreye soktuğunda Spider-Man bu kostümü kullanması gerektiğini biliyordu. 

Tıpkı MK II gibi MK III Zırhı da Horizon Labs'in yok edilmesinin ardından Parker Industries'de muhafaza edildi. MK III, bir sürü ek özelliğe sahip ve Spider-Man'in en büyük düşmanlarına karşı geliştirdiği özel güçlendirmeleri bulunuyor. Elektro'nun elektriklerinden etkilenmemek ve onu insan formuna dönüştürebilmek, Sandman'in moleküllerine hakim olmak, zayıf bölge tespiti, Spidey'nin uçmasını sağlayan mini jetler gibi pek çok ekstra özelliğe sahip.

spider-armour-mkiii-1

Armour MK IV: Peter Parker'ın girişimi Parker Industries başarılı olduktan sonra Peter'ın önünde sonsuza yakın bir kaynak oluştu. O da bu kaynakları kullanarak Spider-Armor MK IV projesini hayata geçirdi. 

Spider-Man'in bir süre için ana kostümü haline de gelen MK IV, aynı zamanda onun kimliğini gizleme konusunda da kilit bir rol oynadı. Kimliğini gizlemek için Prowler'ı ikna eden Spidey, zırhının bir benzerini Prowler'a verdi. Bu zırh bir tuşa basıldığında MK IV'e dönüşüyor ve Prowler'a Spider-Man'in güçlerini veriyordu. Aynı tuşa tekrar basıldığındaysa geliştirilmiş bir Prowler kostümüne dönüşüyordu.

Superior Octopus, bu zırhın içerisindeki Spider-Man'i oldukça güçlü bir EMP'yle vurmuş ve zırhı haşat etmeyi başarmıştı. Neyse ki Spider-Man bu senaryoya hazırlıklıydı ve altında klasik kostümünü de giyiyordu. Bu zırhta da sayısız güçlendirme bulunuyor. Spider-Man'e fiziksel güç katmadan, asidik örümcek ağına, beyin kontrolünü engellemekten vücuda giren zehirleri tespit edip panzehir üretmeye kadar varan bir sürü özelliğe sahip.

spider-armour-mkiv-5

Secret War: Adını Secret War çizgi roman serisinden alan (2000'li yıllarda olan, eski seri değil) bu kostümü aslında çok az panelde gördük. Secret War hikayesindeki flashbacklerde (geçmişe dönüşler) birkaç defa görebildiğimiz bu kostüm oldukça havalı duruyor. Yanılmıyorsam Shattered Dimensions'ta da giyebiliyorduk, ancak bu kısımda bir hatam varsa lütfen beni düzeltin Oyungezerler.

secret-war-2

Negative: Spider-Man, Negatif Bölge'de hapsolmuş üç küçük çocuğu kurtarmak için buraya giriş yapmaya karar verir. Negatif bölgeye girdiğindeyse kostümü siyah ve beyaz renklerine dönüşür, zira negatif bölgede renkler yoktur, sadece siyah ve beyaz vardır. Mister Negative Spider-Man'e ilk defa özel gücüyle dokunduğunda da o savaşta giydiği kostüm bir an için bu kostüme dönüşür (tabii Mister Negative'in etkileri de biraz daha farklı bir şekilde kostüme yansır).

Oyundaki versiyonu ise daha çok direkt olarak Mister Negative'in görünümüne gönderme olarak tasarlanmış.

negative-3

Electrically Insulated (Anti Electro Kostümü): X-Men'in Electro'ya karşı verdiği savaşta yer alan Spider-Man, güçlü düşmanının her zamankinden de güçlü olan elektrik saldırılarından etkilenmemek için yeni bir kostüm geliştirir. Kostümün ilk hali o kadar havalı olmasa da iş görür ve Electro'yu yakalamada önemli bir rol oynar. Peter daha sonra kostüm üzerinde bazı tasarımsal değişiklikler de yapar.

electrically-insulated-2

Spider Punk: Aslen Hobart Brown isimli siyahi ve özgürlükçü bir karakter olan Spider Punk ya da Punk Spider-Man, Punk müziğin bir aşığı. Liderlik ettiği direnişin adı da Örümcek Ordusu ve Başkan Osborn'un diktatörlüğüne karşı savaş veriyorlar. Kendisinin en sık kullandığı silaahlardan biri de 15000 voltluk akım boşaltımı yapabilen gitarı. Kendi hikayesinde Osborn'u devirip maskesini çıkartıyor. Alternatif Spider-Man'leri sevenler için keyifli bir hikaye.

spider-punk-2

Wrestler: Peter Parker'ın henüz süper kahramanlık kariyerine başlamadığı ve o elim kazaya giden süreçte güreşerek para kazandığı dönemdeki kostümü. Bu kostümün farklı türlerini farklı başlangıç ve köken hikayelerinde gördüysek de Insomniac olabildiğince ikonik hallerinden birini tercih etmiş. Bu kıyafet kombinasyonunu görüp de "Büyük güç sahibi olmak büyük sorumluluk gerektirir" dememek bir hayli zor.

wrestler-suit-4