Cyberpunk 2077'de Tamamen Yıkılabilir Ortamlar Görme İhtimalimiz Var

YAZAN Eser Güven

Yıkın duvarları!

Cyberpunk 2077'nin oynanış videosunu izlerken siz de fark etmişsinizdir, aslında oyunda kısmen de olsa 'yıkılabilirlik' mevcut. Daha videonun başlarındaki çatışma sahnesinde mermilerin isabet ettiği taş sütunun nasıl parça parça döküldüğünü görmüştük. CDPR'ın Bölüm Tasarımcısı Miles Tost, IGN'ye verdiği röportajda bu konuya da değiniyor ve yıkılabilirlik seviyesi hakkında birkaç şey söylüyor.

Tost da baştaki o çatışma sahnesinden örnek veriyor ve oyunun son derece fiziksel olacağını ve bolca yıkım göreceğimizi belirtiyor. CDPR henüz oyundaki ortamların tamamen yıkılabilir olup olmamasına karar vermemiş ama bu kesinlikle masadaki seçeneklerden biri:

"Her platformun bir performans sınırı var. Bir geliştirici olarak bunu düşündüğünüzde bu performansı nasıl kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Ekranda aynı anda görünen NPC sayısının daha fazla olmasını mı istiyorsunuz? Daha geniş bir şehir alanı mı doldurmak istiyorsunuz? Ortamların daha yıkılabilir olmasını mı istiyorsunuz? Aydınlatma mı daha iyi olsun, yoksa yapay zeka daha karmaşık kararlar mı verebilsin?" şeklinde konuşan Tost, mümkün olduğu taktirde tamamen yıkılabilir ortamlar göreceğimizin işaretini veriyor.

Tost oyundaki şiddet seviyesi hakkında da konuşmuş ve bunun dünyanın ağırlığına katkıda bulunduğunu, çünkü oyunda konu alınan geleceğin son derece karanlık olduğunu da belirtmiş. "Cyberpunk dünyası herkesin mutlu olduğu, güzel bir yer değil." diyen Tost, kendilerini silahlar ve askeri seviyede siber cihazlarla donatmış insanların yaşadığı bu dünyada bolca kan, vahşet ve şiddet göreceğimizin altını çizmiş.

Bolca kan, vahşet ve şiddeti bir an önce görmek istiyoruz ama biz :) Şöyle bir güzellik yapıp çıkış tarihini de açıklasalar ve o çıkış tarihi de çok uzak olmasa ne kadar süper olur, değil mi?