Nintendo, Şimdi De 11 Senelik Pokemon Oyunu Uygulamasının Peşine Düştü

YAZAN Nursema Emre

Yine Nintendo, yine bir telif baskısı!

Nintendo'nun telif konusunda oyun piyasasındaki en belalı ve katı firmalarından olduğu bir gerçek. Neredeyse hiçbir kıstas gütmeden, markasına ait yasal olmayan herhangi bir kullanımda hemen harekete geçen firma, geçtiğimiz günlerde de dinozor oyuncuların gözbebeği olan emülatör sitelerini kapattırarak büyük tepki çekmişti.

Bu kez de kökeni 2007 yılına dayanan ve oyuncuların kendi Pokemon oyunlarını tasarlamasını sağlayan küçük bir uygulamanın peşine düştüler. Pokemon Uranium gibi bir efsanenin (Nintendo, 2 yıl önce bunun da çanına ot tıkamıştı) çıkışına ön ayak olan bu program, basit ayarlarla ve kullanıcı dostu bir arayüzle çalışıyor. 

e2bbffac-1862-4899-b772-9bdd93c013fc

PokéCommunity isimli ünlü Pokemon topluluğundan Marin, yaptığı açıklamayla, Pokemon Essentials ile artık Pokemon'a dair herhangi bir yazılım yayınlamayacaklarını belirtti. Pokemon Essentials'ın son geliştiricilerinden olarak bilinen Maruona da bunu doğrulayarak, programın indirme linklerini sildiklerini belirtti.

Her ne kadar yasal haklarını kullanıyor olsalar da Nintendo'nun bu agresif telif politikasının ciddi bir antipati oluşturduğu gerçek. Neticede oyunlarını seven, destekleyen ve hayatlarının bir yerinde yer almasını isteyen insanların çalışmaları bunlar... Elbette isim haklarını ihlal eden oyun ve uygulamaları desteklemelerini bekleyemeyiz belki ama bu kadar da göze sokarak savaş açmalarına anlam vermek çok güç.

İLGİLİ BÖLÜMLER