PEGI, Artık Oyun Kutusunda Oyun İçi Satın Alımları Belirtecek

YAZAN Eser Güven

PEGI Eytiğn

PEGI, kutulu olarak satılan video oyunlarına koyduğu içerik açıklayıcı ikonlara bir yenisini ekledi: artık kutuların üzerinde oyunun içinde para harcamanıza neden olacak içerikler bulunduğu belirtilecek. Her ne kadar günümüzde bizler yeni çıkan oyunların hangisinde mikro ödeme olup olmadığını kısa zamanda öğreniyor olsak da, oyun dünyasına yabancı olan anne babalar için faydalı olacak bir özellik bu. PEGI'nin "oyun içi satın alım" ikonu yalnızca dijital olarak satılan oyunlarda mevcuttu, ama böylece normal mağazalarda satılan oyunlarda da ilgili ikonu görmek mümkün olacak.

"Ailelerin satın aldıkları oyunlarda opsiyonel oyun içi satın alımların varlığından haberdar olmaları çok önemli bir adım. PEGI artık bu bilgiyi oyun kutularının üzerinde belirtecek ve bu sayede aileler çocuklarının oyundaki satın alımlar için harcadığı parayı kontrol edebilecek veya sınırlayabilecek. Ailelerin çocuklarıyla oynamayı sevdikleri oyunlar hakkında diyaloğa girmeleri de oldukça önemli, bu sayede hem çocukların, hem de ailelerin keyif alabilecekleri bir oyun ortamı oluşturmak mümkün olabilir." diyor PEGI yetkililerinden Simon Little.

Bu yeni ikon, içerisinde gerçek para karşılığında dijital eşya satın alımına izin veren tüm oyunlarda yer alacak.

Little, "video oyunlarıyla pek ilgisi olmayan ebeveynler bile oyunun kutusundaki bu basit ikonu gördüklerinde, oyunu satın alıp çocuklarına verdikten sonra da çocuklarının harcama yapıp yapmadıklarını gözlemlemek isteyecekler. Bu çok basit bir bilgi olsa da ailelerin bunun eksikliğini hissettiğinin farkındayız" diyerek PEGI'nin bu konudaki sorumluluğunu yerine getirdiğini söylüyor.