Olimpiyat Komitesi Başkanı, Video Oyunları Olimpiyatlarda Yer Alamaz Diyor

YAZAN Eser Güven

Şimdilik kapı kapalı

Video oyunlarının günün birinde olimpiyatlarda yer alıp almayacağı tam bir yılan hikayesi aslında. Yılan hikayesi diyorum çünkü düzenli olarak çelişkili açıklamalar yapılıyor. Paneller düzenleniyor, tartışmalar yapılıyor, "video oyunları olimpiyatlarda yer almalı / yer alacak" deniyor, buna dair adımlar atılıyor; ama diğer yandan esporun gerçek bir spor dalı olup olmadığı bile hala daha tartışma konusu.

IOC, yani Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin başkanı Thomas Bach, Associated Press'e yaptığı açıklamada son derece net konuştu ve çok büyük değişiklikler yapılmadığı sürece video oyunlarının Olimpiyatlarda yer almasının mümkün olmadığını söyledi. "Şiddeti ve ayrımcılığı özendiren video oyunlarını Olimpiyat programına alamayız. Bu katil oyunları, Olimpik değerlere tamamen ters düşüyorlar ve kabul edilemezler"

Bach bu sözlerinden sonra doğasında şiddet bulunan bazı sporların (boks, güreş, judo, hokey gibi) Olimpiyatlarda yer alıyor olmasındaki ironiyi de kabul ediyor ama duruşundan da taviz vermiyor. "Elbette dövüş sporlarının kökeninde insanlar arasındaki gerçek dövüşler yer alıyor. Ama spor bunun sivil biçimde dışavurumunu sağlıyor. Eğer söz konusu espor içinde biri öldürülüyorsa, bunu Olimpik değerlerle bağdaştırmak mümkün olmaz."

Bu bakımdan düşününce içinde şiddet olmayan oyunların Olimpiyatlara kabul edilebileceği anlamı çıkıyor olabilir ancak espor arenasının devleri diyebileceğimiz League of Legends, Dota 2, Overwatch gibi isimler olmadan kimsenin buna ilgi göstereceğini de sanmam.

Görünüşe göre daha uzun bir süre espor ile Olimpiyat isimlerini yan yana anmak mümkün olmayacak.

İLGİLİ BÖLÜMLER