Sam Leaderboard Tedx
YAZAN Yasin Madyb İlgün

2019'da vizyona girecekmiş.

 Daha önce birkaç defa tekrardan çekilen ve Türk Sineması'nın en büyük yapımları arasında rahatlıkla kendisine yer bulan Hababam Sınıfı, yeniden çekiliyor. 

Filmin yönetmenlik koltuğundaysa genç bir yönetmen olan Doğa Can Anafarta bulunuyor. Kendisini Mihrez: Cin Padişahı, Alamet-i Kıyamet, Biz Size Döneriz, Damat Takımı gibi filmlerden tanıyoruz. 2019'da vizyona girmesi planlanan filmin senaristliğiniyse Evren Erdoğan ve Ayşe Balıbey üstlenmiş. Haberturk'ten Mehmet Çalışkan'ın haberine göre filmde ünlü oyunculardan ziyade kendisini kanıtlamak isteyen, halktan isimler yer alacakmış. Tabii ki ünlü ve kamera önü güçlü isimler de bu yapımda yer alacaklar ancak destek rollerinde olacaklar. 

Doğa Can Anafarta konu hakkında "Çocukluğu bu filmlerle geçmiş bir yönetmen olarak benim için Hababam Sınıfı teker teker her karakterden daha büyük, tüm karakterlerin oluşturduğu mükemmel harmonidir. Teknoloji gelişti, artık telefonlarımız, bilgisayarlarımız, sosyal medyamız, binlerce hobimiz var ama o günden bugüne değişmeyen şey dostluğumuz. Yeni oluşturacağımız oyuncu grubuna bu yüreği aşılayıp, nostaljik görüntülerle modern dünyayı birleştireceğiz. (…) Sınıfı oluştururken, orijinal filmin gittiği yoldan giderek rol almak isteyen herkese bir şans vermeye karar verdik. Yeni Hababam’ın karakterlerini sosyal medya ilanıyla yayınlayarak tanınmamış fakat yeteneğine güvenen insanlara bir deneme çekip bize yollama imkanı sunuyoruz. Süreç ilerledikçe beğendiklerimizle görüşüp birbirleriyle uyumlarına bakacağız. Tabii bu arada deneyimli oyuncularla da görüşmeye devam edeceğiz. Amacımız finalde çok uyumlu, edepli, ahlaklı, yetenekli ve yıllarca bir arada kalacak bir sınıf oluşturmak.” şeklinde açıklamada bulunmuş.

Dürüst olmak gerekirse halktan oyuncular hareketini güzel bulsam da yönetmenin filmlerine baktığımda pek de umutlanamadım. Klasik bir vizyon tarihi kapatma ve para kazanma hamlesinden fazlasını göremedim. Umarım ben ön yargılı düşünüyorumdur ve haksız çıkarım, zira Hababam Sınıfı'nın hepimizde ayrı bir yeri var. Yılların eskitemediği sıcacık bir havası var.

İLGİLİ BÖLÜMLER
Oyungezer Satış