YAZAN Utku Çakır

Hanimiş suikastçiler

Assassin's Creed Odyssey

Çıkış Tarihi: 5 Ekim 2018
Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One
Yapımcı: Ubisoft Quebec
Dağıtımcı: Ubisoft

Hani artık Assassin’s Creed oyunları her sene çıkmayacaktı? Bu ne?!

Origins öncesi piyasaya sürülen Syndicate ve Unity, Assassin’s Creed serisinin ilk iki oyunda kazandığı kültürel kaşeyi biraz sıradanlaştırmıştı. Ubisoft, Syndicate’in yayınlanmasından sonra serinin artık her yıl bir başka oyun çıkarmayacağının sözünü vermişti ve Origins’in 2016’yı pas geçerek 2017’de çıkması da bu sözün tutulduğunun bir göstergesiydi.

Fakat Ubisoft gibi büyük yapımcılar oyunlarını sırayla yapmıyorlar. Ubisoft’un herhangi bir oyununu bitirdiğinizde fark edeceğiniz ilk şey, credits ekranlarının 8.5 saat sürüyor olmalarıdır. Bunun sebebi de dünyaya yayılmış onlarca farklı Ubisoft stüdyosunun her oyunu katkıda bulunuyor olmaları. Bir stüdyo aynı seriden bir oyun üzerinde çalışırken, diğeri aynı zamanda bir sonraki oyun üzerinde çalışıyor olabilir. Tıpkı Origins ve Odyssey’de olduğu gibi.

Şirketin CEO’su Yves Guillemot’un açıklamalarına göre; Ubisoft Montreal, geçen yıl Origins’i piyasaya sürdüğünde, Ubisoft Quebec, Odyssey’in yapımında 2. yılını tamamlamıştı bile. Bundan dolayı Origins’ten bir yıl sonra piyasaya sürülecek Odyssey, bir yıl içinde alelacele yapılan ve kapının önüne atılan bir oyundan ziyade, Origins’le aynı zamanlarda yapımına başlanmış ve birçok anlamda Origins’le ortak özelliklere sahip bir oyun.

Ancak Guillemot yakın zamanda bir açıklama daha yaptı ve 2019 yılında yeni bir Assassin's Creed görmeyeceğimizi söyledi.

Ne zaman geçiyor bu oyun? Bu sefer nereye gidiyoruz?

Origins'le M.Ö. 49 yılına gitmiş ve kendimizi Mısır'da, Cleopatra ve 13. Ptolemy arasındaki iç savaşın göbeğinde bulmuştuk. 5 Ekim'de ekranlarımıza konuk olacak Odyssey'de ise yolculuk komşuya, Antik Yunanistan'a olacak.

Yıl M.Ö. 431, havada Pelepenoz Savaşı kokusu var. Atina'nın Delian Birliği ve Sparta'nın Peloponnesian Birliği birbirine girmeye başlamış. Bu yıkımın altında, bir Spartalı kendini gösterir. Ailesi tarafından reddedilmiş ve paralı asker olarak hizmetlerini farklı fraksiyonlara satan bir Spartalı.

Başkarakterimiz kim? Modern zamanlarda geçen hikâye devam ediyor mu?

Odyssey’de oyun başında iki farklı başkarakter arasından seçim yapmamız istenecek. Oyunu ister erkek savaşçı Alexios, istersek de kadın savaşçı Kassandra olarak oynayabileceğiz. Bu iki karakter arasında herhangi bir fark yok. Hikâye gereği ikisi de ünlü Sparta kralı Leonidas’ın torunu ve ikisi de onun efsane mızrağını taşımakta.

Dediğim gibi hangi karakteri seçerseniz seçin hikâye değişmiyor, hatta oyuna yeni eklenen rol yapma mekanikleri sağ olsun, romantik ilişki seçenekleri de her ikisi için aynı. Görebildiğim tek fark, Alexios ve Kassandra’nın seslendirme sanatçılarının hâl ve hareketlerinde. Videolarda Alexios her ne kadar Kassandra ile aynı replikleri okusa da ondan biraz daha kütük bir havaya sahipti. Kassandra ise biraz daha rahat bir başkaraktere benziyor.

Odyssey ile Origins arasında çok büyük farklar var mı?

Odyssey ve Origins arasındaki en büyük fark rol yapma mekanikleri olsa gerek. Her ne kadar Origins, The Witcher 3-vari açık dünyası ve beceri sistemiyle serinin gelecekteki yol haritasını çıkarmış olsa da Odyssey bu sistemi bir tık daha üste taşıyacak ve oyuna Mass Effect gibi oyunlarından hatırlayacağımız diyalog ve ilişki seçenekleri getirecek.

Odyssey’nin hikâyesinin geçtiği Yunanistan taraflarının jeolojik yapısını göz önünde bulundurduğunuzda ve aklınıza etrafa saçılmış onlarca adayı getirdiğinizde, herhalde oyunda deniz yolculukları ve gemi savaşlarının önemli bir yere sahip olacağını söylemem sizi çok şaşırtmayacaktır.

Onun dışında oyunun ana ve yapay görev yapısı, açık dünyası ve birçok ufak detayı Origins'e çok benzer durumda. Hatta biraz alaycı olanlar, Odyssey'i "Origins'in DLC'si" olarak da tanımlayabilirler ama rol yapma mekanikleri, farklı hikâyesi ve karakterleri bu tanımın tam tersini göstermekte.

Mitolojik yaratıklar ne alemde?

Assassin's Creed Origins'te Antik Mısır'a gitmişken Mısır mitolojisinin ünlü tanrılarıyla da kapışma şansı yakalamıştık. Trial of the Gods DLC'si ile Anubis, Sobek ve Sekhmet ile savaşmıştık.

Assassin's Creed Odyssey'de de hazır eski Yunan'a gitmişken elbette ki zengin Yunan mitolojisinden çeşitli yaratıklarla da karşılaşma imkanı bulacağız. Bu yaratıklar oyundaki çeşitli görevlerin (bu görev zincirlerinin oldukça uzun olacağı söyleniyor) sonunda karşımıza çıkacak ve çoğu da karakterimizin max level olmasını gerektirecek kadar zorlu. Odyssey'in yayınlanan en son videosunda bizi Medusa'ya götürecek görev zincirini adım adım görmüştük, daha kim bilir hangi mitolojik yaratıklarla karşılacağız.

Kısa Kısa

  • Oyunun ana yapımcısı Ubisoft Quebec, aynı zamanda Syndicate'i de geliştirmişti.
  • Kassandra ve Alexios'un seslendirme sanatçıları Yunan.
  • Gerçek hayatta Pelepenoz Savaşı'nın galibi, Sparta'nın içinde bulunduğu Peloponnesian Birliği'ydi.
  • Oyunda, tabii ki, "This is Sparta!" tekmesi yer alacak.
  • Bir sürü yeni beceri var.
  • Yaptığınız diyalog tercihlerinin oyunun hikâyesi üstünde büyük etkileri olacak.

Sistem Gereksinimleri

Minimum:

İşlemci: AMD FX 6300 @ 3.8 GHz, Ryzen 3 – 1200 / Intel Core i5 2400 @ 3.1 GHz
Hafıza: 8GB RAM
Ekran Kartı: AMD Radeon R9 285 / NVIDIA GeForce GTX 660
Hard Disk Alanı: 46 GB

Önerilen:

İşlemci: AMD FX-8350 @ 4.0 GHz, Ryzen 5 - 1400 / Intel Core i7-3770 @ 3.5 GHz
Hafıza: 8GB RAM
Ekran Kartı: AMD Radeon R9 290 / NVIDIA GeForce GTX 970
Hard Disk Alanı: 46 GB

4K İçin Önerilen:

İşlemci: AMD Ryzen 1700X @ 3.8 GHz / Intel Core i7 7700 @ 4.2 GHz
Hafıza: 16GB RAM
Ekran Kartı: AMD Vega 64 / NVIDIA GeForce GTX 1080

Fragmanlar