YAZAN Eser Güven

Oldu olacak Ciri'yi de Idris Elba oynasın

Netflix'in heyecanla beklenen The Witcher dizisiyle ilgili haberler peş peşe gelmeye devam ediyor ama bu sefer ki pek de iç açıcı türden bir haber değil. Geçtiğimiz hafta Geralt rolünü Henry Cavill'i canlandıracağı belli olduktan sonra diğer önemli karakterleri kimlerin oynayacağını merak etmeye başladık. Ancak dün ortaya atılan bir iddia kafaları ciddi anlamda karıştırdı çünkü Netflix, Ciri rolünü beyaz bir oyuncuya oynatmayı planlamıyor olabilir.

National Youth Theatre'a verilen gizli bir ilanda Cirilla 'Cintra'nın aslan yavrusu' için "15 - 16 yaşlarında BAME" bir oyuncu arandığı yazıyor. BAME "siyahi, Asyalı veya azınlık olan bir etnik kökene sahip" anlamına geliyor ve aslında İngiltere'de 'beyaz olmayan topluluklar' için kullanılan bir terim. İlanda aranan oyuncunun 13 - 14 yaşa kadar rol yapabilecek, 18 yaşını geçmemiş biri olması gerektiği de yazıyor. 

İlanda Ciri'nin hikayedeki rolü ile de ilgili bilgi verilmiş ve sonunda da Ciri'nin Yennefer ve Geralt ile biraraya geldiği, Geralt ve Yennefer'in dünyanın sonunu getirebilecek bu kızı korumaları gerektiğini fark ettikleri söyleniyor.

Ciri rolünün çekimleri Ekim ayında başlayacak ve Mayıs ayında sonlanacakmış, dolayısıyla oyuncu seçimi ile ilgili kesin bilgiye ulaşmamız çok da zaman almaz. Ancak bu haberin şahsen içimdeki The Witcher heyecanını ciddi anlamda sekteye uğrattığını söylemem lazım. Politik doğruculuk adına Ciri'nin geldiği soy üzerinde bu tür bir değişiklik yaparlarsa serinin hayranlarının bundan hiç de memnun kalmayacağını tahmin edebiliyorum. Mesela Ciri'nin anne ve babası kim olacak bu durumda? Sorular, sorular.

İLGİLİ BÖLÜMLER