IT: Chapter 2'de Chüd Ayini'ni İlk Kez Beyazperdede Göreceğiz!

YAZAN Eser Güven

Bakalım Muschietti bu zor görevin altından kalkabilecek mi?

IT: Chapter 2 muhtemelen sinemada izlediğimiz en ilginç King filmi olacak sevgili Oyungezerler, çünkü setten gelen haberler doğrudan bunu işaret ediyor. Tuhaf diyorum çünkü kitapta yer alan ama daha önce beyazperdeye yansıtılmamış / yansıtılamamış bazı kısımlar bu sefer karşımıza çıkacak. Eğer O'yu okuduysanız (Altın Kitaplar'ın zamanında kuşa döndürdüğü felaket versiyonu değil, eksiksiz versiyonu) bazı kısımları akılda canlandırmanın bile ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur. Chüd Ayini'nin bunların başında geldiğini söyleyebilirim.

Daha önce yayınlanan set fotolarında Pennywise'ı dev Paul Bunyan heykelinin omzunda görmüştük. Daha sonraysa Xavier Dolan'ın Adrian Mellon rolünde oynayacağı açıklanmıştı.

Haberin bundan sonrasında kitabı okumayanlar için spoiler olduğunu belirterek devam ediyorum.

Mellon'un hikayesi de O kitabının en sıkıntılı kısımlarından biridir, gey bir genç olan Mellon bir grup genç tarafından öldürülür ve cesedi köprüden aşağı atılır. Pennywise cesedi sudan çıkarır ve koltukaltlarını yemeye başlar ve kaburgalarını kırar. Mellon'un katilleri buna şahit olsalar da mahkemede bundan bahsedemezler. İşte bu ve bunun gibi daha önce görmediğimiz bir çok sahneyle yeni filmde karşılaşacağız.

Filmin senaristi Gary Dauberman hikayenin en tuhaf, en beyin yakan kısmı olan Chüd Ayini'nin de kesinlikle ikinci filmde karşımıza çıkacağını söyledi. Daha önce de bunun ipuçları verilmişti ama kesin açıklama ilk kez yapılıyor sevgili Oyungezerler.

Chüd ayinini açıklamak için seçilebilecek en doğru kelime metafiziksel olur sanırım. Bu ayinde çocuklar bir nevi Kızılderili "ruh yolculuğuna" çıkar ve Bob Gray'i, yani IT'i öldürmenin yollarını arar ve onun astral düzlemini görme şansını yakalarlar. İradelerin fiziksel olarak çatıştığı bir ayin yani bu ve daha önce karmaşıklığından dolayı filmlerde es geçilen bir kısımdı. Bu kısma dair daha fazla detaya girmiyorum, çünkü aşırı spoiler olur. İşin içinde kozmik kavramların olduğunu bilmeniz yeter.

Eğer yönetmen Muschietti tüm bu yeni kısımları düzgün biçimde perdeye aktarmayı başaramazsa çok yazık olur çünkü bunlar gerçekten de sinematik uyarlaması kolay olan şeyler değil. Ancak yönetmenin ilk filmdeki başarısını düşününce kendi adıma içimde ilginç bir güven duygusunun var olduğunu söylemem lazım.

IT'in ikinci bölümü bundan yaklaşık bir yıl sonra, 6 Eylül 2019'da vizyona girecek.

İLGİLİ BÖLÜMLER