Netflix, Black Mirror'ın 5. Sezonu İçin İnteraktif Bir Bölüm Planlıyor

YAZAN Eser Güven

Ayna siyah mı, beyaz mı?

Normal dizi ve filmler Netflix'i kesmemiş olacak ki kendileri şimdi de interaktif deneyimleri daha geniş kitlelere ulaştırmaya hazırlanıyor. Belki hatırlarsınız, biz de Macera Tüneli ismiyle piyasaya sürülmüş bir kitap serisi vardı. Bu kitapları okurken çeşitli sayfalarda ne yapmak istediğiniz size sorulur, cevabınıza bağlı olarak farklı sayfalardan kitabı okumaya devam ederdiniz. Yurtdışında "Choose Your Own Adventure" ismiyle bilinen bu serinin hastasıydım küçükken. Netflix'in planladığı da tam olarak böyle bir şey işte, "kendi maceranı seç" konsepti.

Bu interaktif deneyim sevilen dizi Black Mirror'ın 5. sezonunda bir bölüm olarak karşımıza çıkacak ve kendi hikayemizi seçmemize imkan sağlayacak. Aslında Netflix bunun deneyini daha önce bir iki çocuk animasyonunda yapmıştı (örneğin Puss in Book). Bölümün bir noktasında izleyicilere iki seçenek sunuluyor ve 10 - 15 saniye içerisinde karar verilmesi bekleniyordu (TV kumandasını kullanarak). Seçim yapılmadığı taktirde de Netflix bu seçeneklerden birini kendi seçip bölüme devam ediyordu.

Bu uygulamanın Black Mirror gibi önemli bir dizide karşımıza çıkacak olması çok güzel. Yapılacak seçimlerin hem içerik, hem de sayı olarak tüm bölüme yayınlanacağını ve bize tam bir distopya ziyafeti yaşatacağını düşünüyorum nedense. Zaten Netflix'in amacı da bazen geleneksel televizyon kalıplarının dışına çıkmak ve video oyunları ile televizyonu birleştirerek yeni bir formül oluşturmak. Telltale ile birlikte Minecraft video oyununa dayanan bir dizi hazırlamaya çalışmalarının sebeplerinden biri de buydu, video oyunları dünyasıyla televizyonu bir araya getirmek.

Black Mirror'ın 5. sezonu büyük ihtimalle Aralık ayında karşımızda olacak.

İLGİLİ BÖLÜMLER