The Witcher’ın Yazarı CDPR’dan 16 Milyon Dolar Ekstra Telif Ücreti İstiyor

YAZAN M.İhsan Tatari

Sapkowski kredisini tüketmeye devam ediyor

Oyuncular olarak The Witcher serisini ve CD Projekt RED’i ne kadar sevdiğimiz hepimizin malumu. Stüdyo sadece son yıllarda gördüğümüz en iyi yetişkin RYO’larından birine imza atmakla kalmadı, aynı zamanda açık dünya mekaniklerine ve DLC anlayışına da yepyeni bir bakış açısı kattı ne de olsa…

The Witcher oyunları kadar sevip saydığımız başka bir şey varsa o da bu oyunlara kaynak materyal oluşturan kitaplar ve onları yazan Andrzej Sapkowski elbette. Gel gelelim Sapkowski serinin hayranlarının saygısını gün geçtikçe kaybetmeye devam ediyor.

İlk başlarda oyunları hor gören ve bunu bulduğu her fırsatta dile getiren ünlü yazar şimdilerdeyse stüdyodan daha çok para koparmanın peşine düşmüş durumda. CDPR cephesinden dün yapılan bir açıklamaya göre Sapkowski avukatları aracılığıyla stüdyodan tam 60.000.000 Zloti (16 milyon dolar) ekstra telif ücreti talep etti. Gerekçe olarak da sözleşmenin sadece ilk oyunu kapsadığı, sonraki tüm oyunların ve ek paketlerin kanunlara aykırı olduğu gösterildi. Dahası bu miktarın “şu an için belirlenen en az bedel” olduğu gibi bir ibare de var gönderilen ihtarda.

> Witcher'in Yazarı Andrzej Sapkowski Bin Pişman...
> Andrzej Sapkowski, Witcher'ın Haklarını CDPR'a Gerçekten De Sudan Ucuza Satmış

Stüdyo yetkilileri bu parayı ödemeyi reddetti elbette. Ama bunu her zamanki uzlaşmacı, sempatik tavırlarıyla yaptılar. Yazara olan borçlarını sözleşmede belirtilen şartlara göre eksiksiz bir biçimde ödediklerinin altını çizen CDPR yetkilileri bununla birlikte oyunlarına kaynak olan, hayranı oldukları serinin yazarıyla aralarındaki dostça ilişkileri korumayı amaçladıklarını ve bu sorunu tatlılıkla çözmeye çalışacaklarını açıkladılar. Sözleşme şartlarına aykırı bir karar verilmedikçe elbette… Sapkowski’nin avukatlarıysa gerekli olan her yola başvuracaklarını (yani mahkemeye gideceklerini), yazara ödenen paranın çok düşük olduğunu söylüyorlar.

Hatırlayacağınız gibi CDPR seneler önce, ilk oyun için anlaşma sağladıklarında Sapkowski’ye senaryo üzerinde birlikte çalışmayı teklif etmiş ama ünlü yazar bunu kesin bir dille reddetmişti. Sonrasında Sapkowski’ye kârdan % teklif edilmiş ama huysuz yazarımız kâr falan olmayacağını söyleyerek bütün parayı peşin olarak, hemen istemişti. Daha sonra bu pişmanlığını defalarca kez dile getirse de artık imzalar atılmış, sözleşmeler yapılmıştı. Sizin anlayacağınız Sapkowski kafası para meselelerine hiç basmıyormuş. Dahası hâlâ basmıyor ve bu tür eylemlerle serinin hayranlarının antipatisini kazandığının da hiç farkında değil…

Bu işin nereye varacağını merak ve endişeyle bekliyoruz. CDPR gibi güvenilir bir stüdyonun mali krize girip kapanması gerçekten de çok acı olur çünkü.

İLGİLİ BÖLÜMLER