Marvel's Spider-Man'de Platinum Kupa Alanların Sayısı Oldukça Yüksek

YAZAN Eser Güven

Spider bitirmeyen kalmasın

PS4'e özel olarak çıkan ve son derece de önemli bir başarıya imza atan Spider Man'i %100 ile bitiren oyuncuların sayısı beklenenin çok üzerinde çıkmış sevgili Oyungezerler. Aslında sırf bu bile oyunun ne kadar sevildiğinin bir göstergesi, oynayanlar oyunu tamamen bitirip platinum kupa almak için normalin üstünde bir çaba gösteriyor gibi. Hele ki bunun bir 'açık dünya' deneyimi olduğunu düşünürsek çıkan oranlar gerçekten de yüksek.

Marvel's Spider-Man'in kupa listesine bakarsanız platinum kupa alan oyuncuların oranının %10 civarında olduğunu göreceksiniz ki bu bir açık dünya oyunu için oldukça yüksek bir sayı. Bu aynı zamanda Insomniac için de yüksek bir oran, çünkü örneğin Ratchet & Clank ile kıyasladığımızda o oyunda %2.8 platinum oranı olduğunu görüyoruz.

Oyundaki kupaları almak çok zor değil, bunun da mutlaka sayılara olumlu bir etkisi vardır. Ama bir oyunu beğenmezseniz, suyunu çıkarana kadar da oynamak istemezsiniz. Zaten bazı geliştiricilerin platinum kupayı oyuna gösterilen ilginin bir ölçüsü olarak kabul ettiklerini de biliyoruz, bu sayede oyunun oyuncuları ne kadar içine çektiğini anlayabiliyorlar. Bu tür ufak detaylar Marvel's Spider-Man'in başarısını bize bir kez daha hatırlatıyor.

Oyunu oynayabilen şanslı azınlıktansanız (malum, fiyatlar) sizin platinum ilerlemeniz nasıl gidiyor? Tüm kupaları almaya kararlı mısınız, yoksa oyunu bitirdim bu kadarı yeter mi diyorsunuz?