YAZAN Engin Vural

Indie Whisperer iftiharla sunar...

Bağımsız yapımlar, şüphesiz her dönem kendine has bir takipçi kitlesine sahip olmuştur. Malumunuz, yenilikçilik konusunda pek çok büyük bütçeli yapımın önüne geçen oyunlar çıkabiliyor bu gruptan. Ayrıca keyifli bir oynanış, farklı hikayeler, ilginç mekanikler, sıradışı görsel tasarımlar gibi konularda elini korkak alıştırmıyor çoğu indie yapımcısı. Hal böyle olunca arada başını büyük yapımlardan kaldırıp bağımsız oyunlara şans vermek isteyenler olması da kaçınılmaz. Bir de bunun üzerine, ülkemiz özelinde son dönemde yaşanan fiyat artışlarını göz önünde bulundurduğumuzda bu alana yönelen oyuncu kitlesinin artmasını beklemek yanlış olmayacaktır herhalde.

O zaman biz de bağımsız yapımlardan bizim radarımıza takılanları sizlerle paylaşalım diye düşündük ve bu ayın bağımsızları ile işe koyulduk sevgili oyungezerler. Umarız hoşunuza giden bir çalışma çıkmıştır ortaya.

Reigns: Game of Thrones

Çıkış Tarihi: 18 Ekim 2018

Geliştirici: Nerial

Tür: Kart Oyunu

Platform: PC, Android, iOS

Daha önceki oyunların benzeri, ama Game of Thrones sosuna bulanmışından. Öncekiler gibi keyifli olacaktır diye tahmin ediyoruz. Kartları sağa sola sürüklemek ne kadar zevkli olabilir ki demeyin, şaşırtabilir:)

My Memory of Us

Çıkış Tarihi: 9 Ekim 2018

Geliştirici: Juggler Games

Tür: Platform / Macera

Platform: PS4, Nintendo Switch, Xbox One, PC

İki çocuğun dostluk hikayesi üzerine kurulu bir oyun. Zor dönemlerde paylaşılanlar ve ufak şeylerden duyulan mutluluklara işaret edecek bir yapım olacak söylendiğine göre. Arka planda ise, savaşın, terörün, ayrımcılığın karanlığının çöktüğü bir dünya tasviri yer alacak. Bir "modern zamanlar masalı" çıkar mı, göreceğiz.

The Missing – J.J. MacField and the Island of Memories –

Çıkış Tarihi: 11 Ekim 2018

Yayıncı: Arc System Works

Tür: Aksiyon Macera

Platform: PS4, Nintendo Switch, Xbox One, PC

Yaptıkları kamp esnasında kaybolan arkadaşı Emily'yi aramak için Memoria adlı gizemli bir adada giriştiği macerada J.J. Macfield adlı hanım kızımıza eşlik edeceğiz. Ölmenin bin bir türlü halini tecrübe etsek de o Emily bulunacak, başka yolu yok. Ben demiyorum, yapımcılar öyle diyor

Mark of the Ninja: Remastered

Çıkış Tarihi: 9 Ekim 2018

Geliştirici: Klei Entertainment

Tür: Aksiyon-Platform

Platform: PS4, Xbox One, PC

"Remastered" olarak sunulmasının gerekli olup olmadığı tartışmaya açık olsa da zevkli bir oyun olduğu su götürmez bir gerçek. Gizlilik konusunda başarılı, bir ninja yönettiğinizi hissettiren keyifli bir oynanış sizlere hitap ediyorsa ve daha önce oynamadıysanız güzel bir fırsat.

Sinner: Sacrifice for Redemption

Çıkış Tarihi: 11 Ekim 2018

Geliştirici: DARK STAR

Tür: Aksiyon (Boss kesmece)

Platform: PS4, Nintendo Switch, Xbox One, PC

8 tane "günah avatarı"nı keseceğimiz bir oyun oluyor kendileri. "Ne kadar keyifli olabilir? Değişik ne sunabilir?" diye sorabilirsiniz. Size zorlamak için her kapışma öncesinde bazı özelliklerinizden feragat edeceğinizi söylesek. Yani diğer pek çok oyundan alışık olduğunuz üzere her adımda güçlenmeyecek, aksine güçten düşeceksiniz. Buna karşın düşmanlarınızın zorluklarında bir azalma olmayacak. Saç baş mı yoldurur, hırs mı yaptırır görelim bakalım:)

Visage (Erken Erişim)

Çıkış Tarihi: 2 Ekim 2018

Geliştirici: SadSquare Studio

Tür: Korku

Platform: PC

Birinci kişi bakış açısından oynanan bu psikolojik gerilim / korku oyununda gizemli bir evin zoraki misafiriyiz. Korkutmak konusunda epey iddialılar. İddiaların aslı astarı var mı? Dilerseniz bir de siz test edin bakalım. Erken erişime girmiş durumda.

Do Not Feed the Monkeys

Çıkış Tarihi: 23 Ekim 2018

Geliştirici: Fictiorama Studios, BadLand Games Publishing S.L.

Tür: Simülasyon / Strateji

Platform: PC

Bir başka "milleti gözetleme" oyunu. Beholder, Orwell v.s. oyunlarda olduğu gibi, "zamanın ruhu"na uygun bir konuyu ele alıyor; "gözetim & denetim" ve "özel hayatın mahremiyeti". Ne derece başarıyla irdelediklerini yakında göreceğiz.

Bu ayın diğer bağımsızlarından gözümüze ilişenleri de şöyle sıralayalım:

  • Project Hospital
  • Kolkhoz: The Red Wedge
  • Super Animal Royale
  • Lethal League Blaze
  • The Greater Good
  • Return of the Obra Dinn
  • Nimbatus - The Space Drone Constructor (Erken Erişim)

Hepinize keyif dolu bir ay dileriz. Bol indie'li günler bizleri bekler!