PSN Store Fiyatlarının Düşürülmesi İçin Kampanya Başlatıldı [GÜNCELLENDİ]

YAZAN Eser Güven

Tepki sırası oyuncularda

GÜNCELLEME: PlayStation Türkiye'den gelen açıklamaya göre kampanyanın ana fikri şu an yurtdışına ulaşmış durumda ve konuyla ilgili yakında bir açıklama yapılacak. Bu aşamadan sonra kampanyanın ve mail bombardımanının devam etmesi ters bir etki yaratabilir. Bu yüzden şu an için beklemek en doğru hareket gibi görünüyor.

Sonuçta oyuncular seslerini duyurmayı başardılar ve zaten amaç da buydu. Bu yüzden kampanyayla ilgili email detaylarını kaldırıyoruz, haklıyken haksız duruma düşmemek de önemli.

Konuyla ilgili yeni bilgiler elimize ulaştığı an haberi tekrar güncelleyeceğiz :)

- o -

Son günlerde özellikle de konsol tarafındaki oyun fiyatları aldı başını gidiyor ve bundan hepimiz çok şikayetçiyiz. 300 liralık fiyatlara bile yüksek derken özellikle de PSN Store'da fiyatların çoğu yeni oyunda 470 liraya sabitlenmiş olması ülkemizdeki alım gücü düşünüldüğünde gerçekten de oyuncular açısından büyük sorun yaratmaya başladı. Donanımhaber üzerinden bugün başlatılan kampanya ile Sony'nin ülkedeki ekonomik durumdan haberdar olması hedefleniyor ve Türk PS Store'a bölge kilidi konularak fiyatların normalleştirilmesi öneriliyor.

Siz de kampanyaya aşağıdaki maili PlayStation İngiltere yetkililerine göndererek katılabilirsiniz:

Hello there,

As Turkish Playstation owners, we would like to give feedback for recently increasing game prices in Playstation Store Turkey. Due to losing the value of Turkish Lira (TL) against USD & EUR, even basic needs has become more expensive in Turkey. With the latest price update in Playstation Turkey, Marvel’s Spider-Man (469 TL) & Red Dead Redemption 2 (469 TL) and even older games (like Shadow of the Tomb Raider is 469 TL, as well) almost corresponds 1/3 of the minimum wage (1603 TL). Therefore, it has become impossible to buy a game for us. The current exchange rate fluctuations do not show a change in our purchasing power.

Instead of following the way you did, we think Sony may apply the fixed exchange rate in the Turkish market like Steam. Turkish Playstation Store prices may be decreased to a mean value which corresponds the real purchasing power of Turkish people. Of course, we understand Sony's worries about the profit margin, but it is meaningless to sell a game to the minority at this price level. Instead of selling the game to the minority, with revised prices, thousands of players could buy the game. In the present, many games are cheaper on U.S Playstation store than Turkish store.

To sum up, we kindly ask Sony to revise the prices for Turkish Playstation Store and apply the fixed exchange rate that will make games reachable for Turkish Playstation players. We think it may be obtainable by revising the prices and putting a region lock to games that sold on Turkish PlayStation Store

Microsoft Store'da da durum çok farklı değil ama orada bazı oyunlarda farklı fiyatlandırmalar görmek mümkün, bir de ülkemizde PS4 sahiplerinin sayısının Xbox One sahiplerinden çok daha fazla olması da tepkilerin özellikle PlayStation tarafından gelmesine neden oluyor. Ama benzer bir kampanyanın da Xbox One sahipleri tarafından gündeme getirilmesi de olası.

İLGİLİ BÖLÜMLER