Söylenti: PS5 Tamamen Geri Uyumlu Olacak

YAZAN Eser Güven

PS5'te PS1 keyfi

Sony'nin tescillediği bir patent PlayStation 5'te geri uyumluluk olacağına dair söylentileri de beraberinde getirdi sevgili Oyungezerler. Patentin içeriğini okuyunca PlayStation 5'te yalnızca PS4 oyunlarının değil, PS3, PS2 ve hatta PS1 oyunlarının bile oynatılması mümkün olacakmış gibi geliyor.

Xbox One geri uyumluluk işini oldukça iyi becermişti, hala daha aktif olarak yeni Xbox oyunları geri uyumluluk listesine ekleniyor. Sony şimdiye kadar geri uyumlulukla pek de ilgili olmadı, hatta sitelerindeki FAQ'da kalın harflerle "PlayStation 4 geri uyumlu değildir" diye yazıyor. PlayStation Now stream servisiyle bazı PS3 ve PS2 oyunları oynanabiliyor ama bu da ekstra abonelik demek.

Sony'nin patentinin ismi "remastering by emulation", yani "emülasyon yoluyla remaster".

Patentin temelinde eski oyunların emülasyon yoluyla çalıştırılması ama bu sırada oyuna yenilenmiş ve yüksek çözünürlüklü dokuların enjekte edilmesi yatıyor. Yani aslında bu yalnızca geri uyumluluk değil, aynı zamanda eski oyunların daha da yüksek çözünürlüklü ve yeni grafiklerle emüle edilmesine olanak sağlayan bir teknik. Eğer gerçekten de PS1'e kadar uzanan bir geri uyumluluk söz konusu olursa PS5'in bir sonraki konsol jenerasyonundaki rekabette büyük avantaj sahibi olacağını söyleyebiliriz.