Microsoft'tan Oyun Stream Servisi Geliyor: Project xCloud

YAZAN Eser Güven

xCloud

Microsoft oyun stream dünyasına Project xCloud ile giriyor sevgili Oyungezerler. Bu servis sayesinde Xbox One oyunlarını dilediğiniz bilgisayarda, akıllı telefonda ve tablette oynamak mümkün olacak.

Daha iyi bir isim seçemezler miydi diye düşünüyorum ama Microsoft'un X harfini ne kadar sevdiğini hepimiz biliyoruz. xCloud ismi de zaten hem Xbox'ı çağrıştırsın, hem de işin içinde bulut sunucular olduğu belli olsun diye seçilmiş ama sonradan isminin değişme ihtimali de var.

Microsoft, Project xCloud'un herkese açık testlerine önümüzdeki yıl başlamayı düşünüyor. Bu servis oyun geliştiricilerine ek bir yük getirmeyecek ve oyunlarını rahatlıkla bu servisi destekleyecek hale getirebileceklermiş. Proje üzerinde çalışan ekip, kontrolcü olmadan oyun imkanı için de "oyuna özel, dokunmatik arayüz" diye bir sistem üzerinde çalışıyormuş. Sanırım dokunmatik ekranlarda kullanılabilecek bir sistem bu ama kontrolcünün yerini tutabileceğini düşünmüyorum. Sonuçta telefonda oyun oynayanlar bile ek kontrolcüleri tercih edebiliyorlar.

Konsol satın alma zorunluluğunu ortadan kaldıracak bu tür girişimler aslında kulağa son derece cazip geliyor. Hız ve latency sorunları çözülür, abonelikler de uygun fiyatla sunulursa özellikle de bizim gibi oyunların pahalı olduğu ülkelerde oldukça fazla ilgi görebilir.