Rockstar, Ağır Hasta Bir Hayranının Dileğini Gerçekleştirerek Red Dead Redemption 2 Oynattı

YAZAN Engin Vural

Bir 'Bravo' da Rockstar için gelsin o zaman!

Geçtiğimiz günlerde Bethesda yetkililerinin, kanser hastası bir çocuğun dileğini gerçekleştirdiğini ve kendisini ziyaret ederek Fallout 76 oynattığını haberleştirmiştik. Şimdi de Rockstar'ın, ölümcül bir hastalıkla mücadele eden ve ölmeden önce Red Dead Redemption 2 oynamaak isteyen Jurian isimli bir hayranını geri çevirmediği ve kendisine oyunu oynama şansı verdiğine ilişkin bir haber paylaşıldı.

Jurian'ın yürek burkan hikayesinin tamamını buradan aktarmak mümkün değil. Kendisi nadir görülen bir hastalığın pençesinde 14 senedir yaşam mücadelesi veriyormuş ve artık birkaç haftalık ömrü kaldığı düşünülmekteymiş. Bunun üzerine babası, oğlunun oynamayı çok istediği RDR2 için kendilerine bir kopya sunulma ihtimali olup olmadığını sormak üzere Hollanda'daki Rockstar ofisi ile irtibata geçmiş. Ofis yetkilileri kendilerinde bulunan kopyanın paylaşım izni için merkezleri ile görüşüp gerekli onayı aldıktan sonra Jurian'ı ziyaret etmişler ve oyunu bir süre oynamasını sağlamışlar.

Son dönemde firmaların bu gibi konularda gösterdikleri hassasiyete ilişkin haberler ardı ardına geliyor. Oyun sektörü içerisinde ve özellikle büyük firmalar bünyesinde, işin odağında insanın olduğunu gözden kaçırmayan ve bu konulara hassasiyetle yaklaşan kişilerin bulunduğunu görmek, bu acı haberlerin yanında ufak da olsa bir teselli sunuyor. Odağına insanı alan yaklaşımların böyle acı tecrübelere gerek duymadığı günlere erişmek dileğiyle.