Microsoft Obsidian Entertainment'ı Satın Alıyor Olabilir

YAZAN Emir Ataç

Umarım doğru değildir.

Microsoft oyuncular tarafından çokça sevilen bir isim olan Obsidian Entertainment'ı satın almaya çok yakın olabilir. Kotaku'nun haberine göre anlaşma çoktan sağlanmış durumda ve artık son görüşmeler yapılıyor.

Baldur’s Gate 3 Yapım Aşamasında!

Haberin doğru olup olmadığı henüz bilinmiyor. Bu sadece bir dedikodu da olabilir ancak Kotaku, bu bilgiyi üç ayrı kaynaktan almış. Ne Microsoft, ne de Obsidian Entertainment ise bu konu hakkında herhangi bir yorum yapmıyor.

Chris Avellone ile Obsidian Arasında Neler Oluyor?

Interplay Entertainment'ın batması sonucu kapanan Black Isle Studios'un eski çalışanları Feargus Urquhart ve Chris Avellone gibi isimlerin de içinde olduğu bir grup tarafından kurulan, köklü bir firma Obsidian Entertainment. Star Wars: Knights of the Old Republic ve Fallout: New Vegas gibi efsanevi oyunların ardından 2012 yılında zor zamanlar geçiren şirket, bir Kickstarter projesi olan Pillars of Eternity ile adeta yeniden doğmuştu. En son Tyranny ve Pillars of Eternity II: Deadfire'ı çıkaran firmanın, Microsoft çatısı altına girmesinin ne gibi sonuçları olacağını anlaşmanın detaylarını bilmeden kestirmek güç. Yine de ben kurulduğu günden bu yana bağımsız olan Obsidian Entertainment'ın, Microsoft gibi bir dev ile kimyasının uyuşacağını hiç ama hiç sanmıyorum. Zira önümüzde EA çatısı altına girmiş bir BioWare örneği de var.

Obsidian: Değişikliği Kabullenemeyen Oyuncular Olmasa RYO'lar Daha Cesur Olabilir

Şimdilik bir şey söylemek için çok erken, önce bu anlaşmanın doğru olup olmadığını öğrenmemiz gerekiyor. Yalnız Microsoft'un son zamanlarda çok fazla bağımsız şirketi bünyesine kattığını da unutmayalım. Hellblade: Senua's Sacrifice'ın yapımcısı Ninja Theory ise hiç kuşkusuz Microsoft'un son zamanlarda satın aldığı şirketler arasında en önemlisiydi. Umarım o anlaşmayı bile gölgede bırakabilecek olan bu Obsidian Entertainment haberi doğru değildir. Zira tüm bağımsızlar gibi, Obsidian Entertainment da bağımsızken daha bir güzel.

İLGİLİ BÖLÜMLER