YAZAN Eser Güven

Merak etmeyin, mesajlarınız güvende

Bildiğiniz gibi sitemizde yorumlar için Disqus kullanıyoruz ancak son zamanlarda özelden aldığım bazı sorular üzerine ufak bir açıklama yapma gereği duydum, böylece sistemin çalışma prensibini daha net biçimde anlayabileceksiniz.

Bazen yazdığınız bir mesajı hemen göremeyince mesajın silindiğini veya yayımlanmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Bu aslında Disqus'un kendi güvenlik önlemlerinden kaynaklanan bir durum. Eğer yazdığınız metnin içinde bir link bulunuyorsa Disqus her ihtimale karşı o mesajı onaya bırakıyor. Onay kutusunu sıklıkla kontrol etmemize rağmen bazen bir sebepten dolayı mesajınız onaya takılırsa haliyle mesajlarınızın yayına girmesi biraz zaman alabiliyor.

Yazıda doğrudan link vermemiş olsanız bile bazen noktalama işaretlerine dikkat etmemek de aynı sonuca yol açıyor. Örneğin nokta işaretinden sonra boşluk bırakmadan devam ettiğinizde sistem bunu link sanabiliyor (geçenlerde karşılaştığımız "iyice.sony" örneğinde olduğu gibi).

Eğer mesajınız çok uzunsa Disqus spam olabileceği düşüncesiyle bunu da onaya bırakıyor, bunları da gördüğümüz gibi onaylıyoruz :)

Son olarak da kayıtlı kullanıcı değilseniz ve Disqus'a giriş yapmadan yazıyorsanız mesajınız doğrudan onaya gidiyor. Bunun da çözümü tahmin edebileceğiniz gibi Disqus'tan giriş yapmak.

Yani kısaca özetleyecek olursak yorumlarınızda direkt hakaret veya uygunsuz bir içerik olmadığı sürece mesajlarınızın yayımlanmaması için hiçbir sebep yok, mesajınızı anında göremiyorsanız yukarıdaki filtrelerden birine takıldınız ve azıcık sabretmeniz gerekiyor demektir.