YAZAN Emir Ataç

Hem geç, hem güç.

Geçtiğimiz günlerde sadece bir dedikoduyken haberini yapmıştık, şimdi ise Sony tarafından resmi olarak duyuruldu. Kullanıcı adınızı değiştirmenizi sağlayacak olan özellik sonunda PlayStation Network'e geliyor. Artık utandığınız ya da sıkıldığınız kullanıcı adınızı dilediğiniz gibi değiştirebileceksiniz.

Bu özellik şimdilik sadece PlayStation Preview Program'e özel olacak. Beta süreci 1 Kasım'da bitecek olan bu yeni özellikten, 2019 yılı içerisinde tüm kullanıcılar faydalanmaya başlayabilecek. Kullanıcı adınızı sınırsız değiştirme hakkına sahip olacaksınız ve ilk değişim ücretsiz olacak. Daha sonra ise değişim başına 9.99$ ödemeniz gerekecek, eğer PlayStation Plus üyesiyseniz de sadece 5.99$ ödemeniz yeterli olacak. Bu fiyatlar sadece Amerika için geçerli, Türkiye için henüz bir bilgi yok. Ayrıca kullanıcı adınızı sadece PlayStation 4 üzerinden değiştirebileceksiniz, bilgisayar ya da Sony'nin diğer konsolları üzerinden değişim yapılamayacak.

PlayStation Plus Kasım Ayı Oyunları Erkenden Açıklandı

İşin enteresan yanı ise bu özelliğin sadece 1 Nisan 2018 tarihinden sonra çıkan oyunlar tarafından sorunsuzca desteklenecek olması. Bu tarihten önce çıkan oyunların da büyük çoğunluğunun problemsiz olarak çalışacağını öngören Sony, yine de kullanıcı adınızı değiştirdikten sonra eski oyunları oynarken çeşitli hatalar ile karşılaşabileceğinizi de belirtiyor. Bu gibi bir durumda ise eski kullanıcı adınıza ücretsiz olarak geri dönebileceksiniz.

Sony bu özelliği duyurmak için çok geç kaldı. Gönül isterdi ki geç olsun, güç olmasın diyebileyim ancak Sony'nin bu işi tam anlamıyla kotarabilmiş olduğunu söylemek mümkün değil. Yine de bekleyip görmek lazım. Beta süreci sona erip bu özellik tüm PlayStation 4 sahipleri tarafından kullanılabilir hale geldiğinde, belki de Sony tüm sorunları halletmiş olacaktır. Yine de ben pek umutlu değilim.

İLGİLİ BÖLÜMLER