YAZAN Nursema Emre

Anime çizgi filmdir, diyenler beri gelsin.

Bir anime önerileri listesiyle daha karşınızdayım. Malum önümüz Cadılar Bayramı, hayatında hiç Cadılar Bayramı kutlamamış birisi olarak bu yıl bir istisna yapabilirim diye düşündüm ve elbette bu kutlamayı garip gureba bir kostüm ya da makyajla değil de üzerimdeki pijamalarla anime izleyerek yapacağım. Çünkü animeleri veya oyunları sevmek bunu gerektirir.

Şimdi kemerinizi sıkıca bağlayınız sayın okuyucu, çünkü Cadılar Bayramı ruhunu size yaşatacak korkunçlu birkaç animeyi sizlerle paylaşıyoruz:

Another

Another

Bu animeyi izledikten sonra şemsiyelerden korkabilirsiniz. Korku yahut gerilim animesi diyince ilk akla gelen yapımlardan birisi olan Another’ı izlemediyseniz bu Cadılar Bayramı’nda izlemelisiniz. İzlemeyenler için Another, Yukito Ayatsuji aynı isme sahip kitabından uyarlanan bir yapım. Hikayenin olay örgüsü 1978’e dayanıyor. Okulun sevilen yüzü Misaki’nin ölür ancak herkes tarafından sevilen bu öğrencinin ölümünden sonra herkes ‘Aslında Misaki ölmemiş gibi’ davranmaya başlar. Çizimleri ve karanlık atmosferiyle sizi içine çekecek bu serinin açılış müziği de ayrı güzel. (Çoğu kişi beğenmemiş, bu yüzden linç yemem umarım.)

Elfen Lied

elfen-lied

Açılış müziğiyle aklıma kazınan bir başka anime daha: Elfen Lied... İnsan evriminin bir sonraki basamağı olan Diclonius’lar insanlar için oldukça büyük bir tehlike teşkil etmektedir. Bu yüzden onlar de bu yaratıklar üzerinde birçok deneyler yapılmaktadır. Zira Diclonius’lar bir insanı kolayca ikiye bile bölebilecek büyük bir yeteneğe sahiptir. Bu animeyi yetişkin okuyucularımıza tavsiye ediyoruz çünkü; içerisinde bol bol müstehcenlik ve kan revan bulunuyor.

Mirai Nikki

mirai-nikki

Evet, Mirai Nikki’nin de açılış müziğine bayılıyorum. Ancak konumuz bu değil... Yandere karakterlerin anası Yuno Gasai gibi manyak bir karakteri bünyesinde barındıran Mirai Nikki, Türkçesiyle ‘Gelecek Günlüğü’ oldukça farklı bir temayla karşımıza geliyor. Diğer animelere nazaran korku ögesini çok da barındırmayan bu anime yine bol bol kan içeriyor. Yuno gibi bir karakterin ana karakterlerden birisi de olması cabası. Mirai Nikki’de Yukki isimli baş karakterlerimizden birisi telefonunda tuttuğu günlüğe on dakika sonrasından yani gelecekten gelen bazı mesajlarla karşılaşır. Yani Yuki 10 dakika sonra ne olacağını cep telefonundan görebilmektedir. Sonrasında olaylar gelişir, çok da spoiler vermeyelim...

Shiki

Shiki

Japonca’da ‘ceset iblis’ anlamına gelen Shiki, listemizdeki bir sonraki anime... Sotoba isimli bir kasabada geçen hikayede herkes gayet mutludur. Ta ki yıllardır boş olan Kanemasa malikanesine birileri taşınana dek. Malikaneye birilerinin taşınmasından sonra kasabadanın diğer sakinleri buraya taşınan ailenin dedikodusunu yapar durur. Ardından kasabadaki bazı insanlar garip bir hastalıktan ölmeye başlar.

Dipnot: Bu arada Shiki hakkında dikkatimi çeken başka konu ise korkutucu atmosferindeki ciddiyeti kaybettiren oldukça komik saç çizimleridir. Allah aşkına, o dondurma gibi saçlar neydi öyle?