Sam Leaderboard Tedx

Blizzard, Diablo Immortal'ın Bu Kadar Tepki Görmesini Beklemiyormuş

YAZAN Eser Güven

İki kaşık tepki yeter

Blizzard'ın kurucu ortaklarından Allen Adham, Kotaku'ya verdiği röportajda Diablo Immortal mobil oyunun bir miktar tepki göreceğini tahmin ettiklerini ve bu seviyede tepkilerle karşılaşmasyı beklemediklerini ifade etti. "Oyuncu kitlemizin PC ve konsollarına ne kadar tutkuyla bağlı olduklarını biliyoruz. Bunun örneklerini daha önce de gördük. Diablo'yu konsollara çıkaracağımızı söylediğimizde de benzer bir tepki olmuştu, Hearthstone'u duyurduğumuzda da" diyor Adham.

Adham gösterilen tepkinin oyuncuların seriye olan 'tutkusu' olduğunu farkında ve o yüzden de "oyuncuların Diablo'ya karşı olan inanılmaz tutkuları kendini çok değişik şekillerde gösteriyor" diyor.

"Sevdikleri şeyleri seviyor, istedikleri şeyleri istiyorlar. Bu tutku zaten bizim de bu işi yapma sebebimiz, bunu biz de hissediyoruz. Bu yüzden neredeyse otuz senedir oyun yapıyoruz ve bu yüzden oyuncu camiamız da serilerimize bu kadar yürekten bağlı. Hislerini anlıyorum, keşke yapmakta olduğumuz diğer müthiş işler hakkında daha fazlasını paylaşabilseydik" diyerek de Blizzard'ın şu an çeşitli serilerde birden çok proje üstünde çalıştığının da bir kez daha ipucunu veriyor.

Oyunun arayüzünün Immortal ve Crusaders of Light'la neredeyse bire bir aynı olması konusunda da bunun NetEase'in yaygınca kullandığı kontrol şeması olduğunu, Doğu'da oyuncuların buna son derece alıştığını ama Batı'daki oyuncuların o kadar da alışık olmadığını, bu kontrol şemasının son derece doğal hissettirdiğini söylemiş Adham. Yani aslında durum Blizzard'ın başarılı bulduğu bu arayüz tarzından ilham alması ve bunu kullanmaya karar vermesiymiş, yoksa hazırda olan bir oyuna reskin yapma gibi bir durum yokmuş ortada.

Burada tepkilerin asıl kaynağı aslında Diablo Immortal'ın varlığı değil. Sonuçta Blizzcon katılımcıları hariç pek fazla kişinin bu oyunu oynayıp da deneyimlemediğini biliyoruz, yani bu yüzden de ne kadar iyi veya ne kadar kötü olduğu hakkında bir yorum yapmak mümkün değil. İşin içinde Blizzard'ın olduğunu unutmamak lazım, yani Diablo Immortal'ın bir mobil oyun olarak kötü olacağını hiç sanmıyorum. Buradaki asıl büyük sıkıntı beklentilerin çok fazla yükseltilmiş olmasıydı, açılış seremonisinde Diablo'yu da en son saklayarak 'çok büyük bir şey çıkacak' düşüncesini iyice ağır bastırttılar. Hal böyle olunca da sürpriz bir Diablo 4 duyurusu, ya da en azından bir Remaster duyurusu bekleyen oyuncular mobil oyunla karşılaşınca büyük hayal kırıklığı oldu. Halbuki bunun öncesinde ekrana sadece D4 yazan bir logo getirseler, 'yakında' deseler şu tepkinin onda biri gösterilmezdi, buna eminim. Bethesda aynı şeyi son derece akıllı biçimde TES 6 için yaptı mesela.

Sonuçta olan oldu, Blizzard bu süreci pek de iyi yönetemedi.

İLGİLİ BÖLÜMLER