Activision Blizzard'ın Hisseleri Blizzcon Sonrası %7 Değer Kaybetti

YAZAN Eser Güven

Hemen ben de hisselerimi satmalıyım

Activision Blizzard'ın hisseleri Blizzcon 2018'in ardından ciddi biçimde düştü ve bunun da sebebinin Diablo Immortal duyurusunun oyuncular arasında hiç de olumlu biçimde karşılanmamış olması olduğunu söylemek mümkün. New York borsasının dünkü kapanışında Activision Blizzard hisselerinin değerinin 68.99$'dan 64.34$'e düşmüş olduğunu görüyoruz ve bu da yaklaşık %7 değer kaybı demek oluyor. Siz de bu hisselerin güncel değerini görmek istiyorsanız Google'da "ATVI Shares" diye aratmanız yeterli, göreceğiniz grafik zaten son derece açıklayıcı olacak.

Yatırım araştırmaları firmalarından Cowen & Company müşterilerine gönderdiği mesajda 'Blizzard oyuncuların tepkisini ciddi biçimde yanlış hesapladı, bu da oyuncuların dilinden artık tam olarak anlamadıkları anlamına geliyor olabilir' şeklinde bir yorumda bulunmuş. Zaten Diablo 2'nin yapımcılarından Mark Kern de benzer bir açıklama yapmıştı.

Diablo Immortal çok büyük bir ihtimalle oynaması ücretsiz oyun olacak. Cowen & Company bu oyunun hangi iş modelini benimserse benimsesin Batı pazarlarında para kazanmasının zor olacağını, ayrıca Çinli oyuncuların son derece alışkın olduğu arayüz ve kontrol şemasının da Batı'daki oyunculara ters gelebileceğini belirtmiş. Yatırım firmalarının bu tür yorumları, yatırımcıların hisseler üzerindeki işlemlerini etkiliyor. 

Elbette Diablo Immortal'ın Blizzard'a oldukça fazla para kazandırabilecek bir oyun olduğu belli, sırf Asya pazarı bile yeter; yani maddi açıdan kötü bir karar değil. Ama en azından Blizzard'ın oyuncuların verdikleri tepkiler ve hisselerdeki düşüşün ardından verilmek istenen mesajı almış olduğunu düşünüyorum.  

Blizzard'dan Diablo Immortal'ın çıkış tarihine yönelik bir bilgi gelmiş olmasa da Cowen & Company yatırımcılarına oyunun 2020 yılında çıkmasını beklediklerini söylüyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER