Steam 2018 Kış İndirimlerinde Kaçmaması Gereken 10 Bağımsız Oyun #1

YAZAN Engin Vural

Bağımsız oyunlara kütüphanenizde yer açtınız mı? 

Her indirim döneminde olduğu gibi bu dönemde de cüzdanları hafifletiyoruz değil mi sevgili Oyungezerler? Önce istek listelerindeki oyunların indirime girip girmediği kontrol ediliyor, sonra gözden kaçan bir şey var mı acaba diye sağdan soldan fikir almaya çalışıyoruz. En azından ben öyle yapıyorum.

Eğer siz de bu grupta yer alıyorsanız, "Bu sefer bağımsız oyunlara da bir şans vereyim" diye düşünenler için hazırladığımız listeye bir göz atmak isteyebilirsiniz. Listelerin devamının geleceğini ve sizlerin de görüşlerinizi almaktan memnun olacağımızı belirterek oyunlarımıza geçelim isterseniz:

This War of Mine

Savaşın sivillerin hayatında yarattığı yıkım nasıl anlatılabilir sorusuna verilmiş çok başarılı bir yanıttı. Savaşın ortasında yıkık dökük binalarda, elde avuçta ne varsa onlarla hayatta kalmaya çalışmak oyundaki tek amacınızdı. Ama bu amaca giderken öyle ikilemlerle karşı karşıya kalıyordunuz ki, savaşın esas yıkımının nasıl bir şey olabileceği bir kez daha tüm acı gerçekliğiyle yüzünüze vuruyordu. Oyun bittikten sonra dayanamayıp ek paketleri de satın alabilirsiniz, baştan uyarmış olayım.

Yapımcı: 11 bit studios

Çıkış Yılı: 2014

Fiyatı: 9,30 TL (31 TL %70 indirimli)

The Vanishing of Ethan Carter

Kısa ama etkileyici bir oyun. Grafikleri ve müzikleri sağlam bir atmosfer oluştururken, bulmaca çözme mekanikleri de zevkli bir macera vadediyordu. Esas vurucu noktası ise, Ethan Carter'ın hikayesiydi dersek herhalde yanlış olmaz. Dedektifimiz Paul Prospero'nun özel yeteneklerini kullanarak, Red Ceek Valley'in dört bir yanındaki olayları çözüp finale vardığınızda siz de bana hak verebilirsiniz. Güzel bir detay da oyunu satın aldığınızda aynı zamanda yenilenmiş grafiklerle hazırlanan redux versiyonuna da sahip olmanız. Bence değerlendirilmesi gereken bir fırsat.

Yapımcı: The Astronauts

Çıkış Yılı: 2014

Fiyatı: 4,65 TL (31 TL %85 indirimli)

What Remains of Edith Finch

Finch'lerin hazin hikayesine ortak olduğumuz bu oyunda, birbirlerinden çok farklı aile üyelerinin hayatlarından geçip gidiyor, her bir bireyin anılarında ailenin üzerindeki makus talihin izini sürüyorduk. Aile üyelerinin kendine has özelliklerini yansıtan bölümler oynanışı da çeşitlendiriyor ve oyunu klasik bir "yürüyüş simülasyonu" olmaktan farklı bir noktaya taşıyordu. Yaklaşık 2 saat kadar süren, duygusal bir film kıvamındaydı. Finch'lerin her birinin hikayesinden hüzünlenebilir, finale giderken de boğazınızın düğümlendiğini hissedebilirsiniz. Sizi en çok hangi hikaye etkileyecek bakalım...

Yapımcı: Giant Sparrow

Çıkış Yılı: 2017

Fiyatı: 15,50 TL (31 TL %50 indirimli)

Undertale

Undertale, kesinlikle herkese göre olmayan oyunlar kategorisinde. Bu nasıl bir oyun diye söylenenler de çıkacaktır, bir define keşfetmiş gibi sevinenler de. Umarım siz ikinci grupta yer alıyorsunuzdur. Bir RYO içerisinde nasıl olur da seviye atlamak umurunuzda olmaz, tecrübe puanı peşinde koşmazsınız, hiçbir düşmana saldırmazsınız? Demek ki olabiliyormuş. Undertale, içerisine çok iyi işlenmiş "merhamet" ile sizi de sıkıca kucaklayabilir, suratınıza bir tebessüm yerleştirebilir. Veya tam tersi de olabilir; tercih size kalmış. Ne olursa olsun, bir şans verin bence.

Yapımcı: Toby Fox

Çıkış Yılı: 2015

Fiyatı: 7,20 TL (18 TL %60 indirimli)

Salt and Sanctuary

Metroidvania tarzını ve Souls oyunlarını seviyorsanız, zaten bugüne kadar bu oyunu oynamışsınızdır diye tahmin ediyorum. Yok henüz fırsat bulamadık diyenlerdenseniz, en kısa sürede bir şans vermeniz şiddetle tavsiye olunur. 2 boyutlu bir aksiyon RYO yapmak ve bunu zorlu düşmanlarla donatmak konusunda gayet başarılı bir işe imza atmıştı yapımcılar. Bize düşen de yönettiğimiz karakterin 1234. kez ölüşünün ardından şansımızı bir kez daha denemekten başka bir şey değildi. Soulsborne familyasından bir oyun olmak da bunu gerektirmez mi zaten?

Yapımcı: Ska Studios

Çıkış Yılı: 2016

Fiyatı: 13,50 TL (27 TL %50 indirimli)

Last Day of June

Oyun bize "Sevdiğini kurtarmak için neler yapardın?" diye soruyor ve bu soruya vereceğimiz cevabı bütün romantikliğiyle ve hüznüyle tecrübe ettiriyordu. Sizin de, sevdiceğinizle bir anı ölümsüz kılmak, tekrar tekrar yaşamak istediğiniz olmadı mı? Bu duygu yüklü hikâyeden kendi adıma çıkardığım en önemli tecrübe sevdiklerimizle geçirdiğimiz sıradan anların da kıymetli olabileceğini bir kez daha görmekti. Zaten böyle olunca o anlar da sıradanlıktan sıyrılıp hiçbir zaman kaybetmek istemeyeceğimiz hazinelerimiz haline gelmiyor mu? Hal böyleyken Carl'ın biricik hazinesi June'u kaybetmesine yüreğiniz el verir mi? Siz de bir el atın da sevenler ayrılmasın.

Yapımcı: Ovosonico

Çıkış Yılı: 2017

Fiyatı: 12,40 TL (31 TL %60 indirimli)

Pyre

Bazı stüdyolar var ki, yaptıkları her bir oyunda hem tarzlarını devam ettirdiklerini hem de farklı bir deneyim sunduklarını, farklı bir hikâye anlattıklarını görürüz -ki Supergiant da onlardan birisi. Bastion ve Transistor'da beğenilen görsel tarzlarını Pyre ile de sürdürürken bir yandan da çok farklı bir oyun deneyimi ile karşımıza çıkmayı başarmışlardı. Sürgünden kurtarmaya çalıştığınız bir grup ve bu grubun tek kurtuluş yolu olarak karşımıza çıkan spor müsabakaları üzerine bir hikâye idi bu sefer anlattıkları. Belki alakasız olacak, ama bu oyun üzerinde ne zaman düşünsem aklıma Zafere Kaçış filmi gelir; bakalım bana hak veren çıkacak mı :)

Yapımcı: Supergiant Games

Çıkış Yılı: 2017

Fiyatı: 12,80 TL (32 TL %60 indirimli)

The Cave

Altında, Ron Gilbert (Monkey Island, Maniac Mansion) gibi bir ismin ve Double Fine Productions (Psychonauts, Brütal Legend) gibi bir stüdyonun imzası olan bir oyundu The Cave. Birbirinden oldukça farklı 7 karakter (ikizleri ayrı mı saymak gerekir acaba:)) arasından üçlü gruplar oluşturup bu mağaranın farklı köşelerinde çeşit çeşit bulmacaları çözerken, bir yandan da her bir karakterin hikayelerine dair parçalar buluyorduk. Yeterince ilgi çekememiş, kıymeti bilinememiş platform-bulmaca oyunlarından birisi olduğu söylenebilir. Bir şansı hak ediyor bana kalırsa.

Yapımcı: Double Fine Productions

Çıkış Yılı: 2013

Fiyatı: 6 TL (24 TL %75 indirimli)

The Misadventures of P.B. Winterbottom

P.B. Winterbottom turtalara düşkünlüğü nedeniyle şehrin altını üstüne getirirken; görsel tarzıyla, oyuna cuk oturan müzikleriyle, şiirsel ve esprili hikâye anlatımıyla gayet keyifli bir deneyim yaşatmaya aday bir oyunla karşı karşıya olduğunuzu hissediyordunuz. Winterbottom, turtaları hiç kimseye bırakmamaya ant içtiğinden, bu macerasında en büyük destekçisi tabii ki yine kendisi oluyor, kısa süreli zaman yolculuklarıyla ortamlara teşrif eden klonları sayesinde türlü engelleri aşıp o çok sevdiği turtalarına kavuşuyordu. Yoksa kavuşamıyor muydu? Deneyip kendi gözlerinizle görün bence.

Yapımcı: The Odd Gentlemen

Çıkış Yılı: 2010

Fiyatı: 2,50 TL (10 TL %75 indirimli)

Swaps and Traps

Bu senenin başarılı yerli yapımlarından birisiydi Swaps and Traps. Farklı bir bulmaca-platform oyunu olarak çıktı karşımıza. Sadece platform yeteneklerinize güvenemeyeceğiniz, aynı zamanda ekranın farklı parçalarının yer veya yön değiştirdiği bulmacaları da çözmek durumunda olduğunuz keyifli bir oyun deneyimi sunuyordu. Türkçe seslendirmesi de bizler adına bir başka güzel detaydı. Beyin yakmaya aday 100 bölümüyle, bulmacaya doyabilirsiniz.

Yapımcı: TeamTrap

Çıkış Yılı: 2018

Fiyatı: 6 TL (12 TL %50 indirimli)

İLGİLİ BÖLÜMLER