Steam 2018 Kış İndirimlerinde Kaçmaması Gereken 10 Bağımsız Oyun #2

YAZAN Engin Vural

Bağımsız oyunlara devam ediyor muyuz?

Steam 2018 Kış İndirimleri'nin son günlerine yaklaşırken, göz atabileceğiniz bağımsız oyunlar listemizin ikincisi ile karşınızdayız Sevgili Oyungezerler.

Şüphesiz binlerce oyunun arasında gözden kaçan oyunlar da vardır. Sizler de kendi önerilerinizi yorumlarda paylaşmayı ihmal etmezsiniz değil mi:)

Volgarr the Viking

Arcade makinalarından fırlamış gibi görünen bir oyun. Hakkında pek konuşulmamış olması sizleri şaşırtmasın, türün başarılı oyunları arasına adını yazdırabilecek bir hamuru var. Viking savaşçımız Völgarr'ın, amansız düşmanlarla mücadelesinde reflekslerinizi (zaman zaman da sinirlerinizi) test etme imkânı buluyorsunuz. Zor oyun, affı yok, benden söylemesi :)

Yapımcı: Crazy Viking Studios

Çıkış Yılı: 2013

Fiyatı: 3,60 TL (18 TL %80 indirimli)

Her Story

Polis sorgusundaki bir kadın. Onun anlattıkları (ve anlatmadıkları) üzerinden çözmeye çalıştığımız bir vaka. Polisiye / dedektiflik hikayelerini ve oyunlarını sevenler için keyifli bir oyun deneyimi vadediyor. Söylenenler doğru mu yalan mı, gizlenen detaylar neler, olay nasıl olmuş derken oyun akıp gidiyor. Doğru soruların peşinden koşmak, önemli bir noktayı gözden kaçırmamak için dikkatli olmanız gerekecek. Sorgudaki kadını canlandıran Viva Seifert'in oyunculuğunun gayet başarılı olduğunu da belirtmeden geçmemek lazım.

Yapımcı: Sam Barlow

Çıkış Yılı: 2015

Fiyatı: 5,50 TL (11 TL %50 indirimli)

Remnants of Naezith

Memleketimizden güzel oyunlar çıkıyor, çıktığında da hakkını vermek gerekiyor, değil mi:) Kayra, Naezith'in büyülü kalıntılarını yok etmeye çalışırken, kancasıyla sağa sola uçuyor, kaçıyor, o platform senin bu platform benim dolanıp duruyor. Siz de parmaklarınızın komutlarınıza ne kadar çabuk tepki verebileceğini test etme imkânı buluyorsunuz :) Hızla akıp giden oyunda, diğer oyunculara karşı performansınızı gördükçe, süreler ekrana yansıdıkça daha bir hevesle asılacaksınız kancanıza!

Yapımcı: Tolga Ay

Çıkış Yılı: 2018

Fiyatı: 9,25 TL (18,50 TL %50 indirimli)

Gone Home

Bir yıllık bir ayrılıktan sonra evine dönen karakterimiz, evde kimseyi bulamaz. Evin dört bir köşesinde bulacağınız her bir detay ile gizem perdesini aralamaya, ev ahalisinin nereye kaybolduğunu açığa çıkartmaya çalışacaksınız. Yine biraz yürüyüş simulasyonu, biraz macera oyunlarından bir örnek. Aksiyona atılmak isteyenlere hitap etmeyecektir, ama etkileyici bir hikaye arayanların şans verebilecekleri yapımlardan.

Yapımcı: Fullbright

Çıkış Yılı: 2013

Fiyatı: 4,80 TL (24 TL %80 indirimle)

The Infectious Madness of Doctor Dekker

Doctor Dekker ölüp gitmiş. Hastaları da bir psikiyatrist olarak sizin danışmanlığınıza ihtiyaç duyuyorlar. Her bir hastaya sorular soracak, onların sorduğu sorulara cevaplar verecek ve hem onlar hem kendinizin kaderini tayin edeceksiniz. Listede yer verdiğimiz diğer bir oyun olan Her Story ile benzer yapıdalar. Etkileşimli film olarak da adlandırılabilen oyun tarzını sevenler için güzel bir alternatif.

Yapımcı: D'Avekki Studios Ltd

Çıkış Yılı: 2017

Fiyatı: 8 TL (16 TL %50 indirimli)

Wulverblade

Romalılara karşı mücadelelerinde Britanyalıların safına katılıyor, sağa sola gidip balta, kılıç ne bulduysanız düşmanlarınızın kafasına kafasına indiriyorsunuz. Hikâye kısmını tükettikten sonra arena bölümleriyle de kafa dağıtabilirsiniz. Bir arkadaşınızla co-op oynamak da zevkli. Side-scrolling beat 'em up denilen tarzı seviyorsanız bu yıl içerisinde çıkan iyi bir örnek olan Wulberblade'e de bir şans verebilirsiniz.

Yapımcı: Fully Illustrated & Darkwind Media

Çıkış Yılı: 2018

Fiyatı: 12,50 TL (25 TL %50 indirimli)

Crossing Souls

Devolver Digital dağıtımcılığında çıkan oyunları elimden geldiğince gözden kaçırmamaya çalışırım. Crossing Souls da bu oyunlardan birisi oldu bu yıl. 80'lere özlem duyanlar (veya o dönemleri merak edenler) için bir zaman makinası gibi bu oyun. Küçücük kasabalarında kendi hallerinde takılan 5 kişilik bir arkadaş grubundan bir kahramanlar ekibi çıkartmaya, her birinin kendine has özellikleriyle önünüze çıkan bulmacaları, düşmanları aşmaya çalışırken bir yandan da retro grafikler ve ortama uygun müziklerle eskilere özleminizi dindirebilirsiniz.

Yapımcı: Fourattic

Çıkış Yılı: 2018

Fiyatı: 6 TL (24 TL %75 indirimli)

Battle Chasers: Nightwar

Bu oyun da 90'lar nostaljisi yapmak isteyenler için gelsin. JRYO tarzında, zindanlara dalıp sıra tabanlı savaşlarda türlü türlü düşmanı kesip biçtiğiniz bir oyun. Karakterleri, zindanları, savaşları gayet hoş tasarlanmış, çizgi roman benzeri bir görsellik sunuyor. Günümüzün aksiyon-ryo örneklerinden başınızı kaldırıp eski tarza bir şans vermek isterseniz ilk bakılabileceklerden.

Yapımcı: Airship Syndicate

Çıkış Yılı: 2017

Fiyatı: 16,17 TL (49 TL %67 indirimli)

The Red Strings Club

Yine Devolver Digital dağıtımcılığında bizlere ulaşan oyunlardan. Eski tarz macera oyunlarına özlem duyanlar için güzel bir fırsat vadediyor, tam da olması gerektiği gibi piksel piksek grafiklerle. Siberpunk bir gelecekte bir komplo teorisini ele alan başarılı bir hikayesi var. The Red Strings Club'ın barmenini yönetiyor, hazırladığınız türlü içkiler ile bara gelenlerin düşüncelerini ve duygularını manipüle edip bir yandan onlardan bilgiler almaya bir yandan da onlara istediklerinizi yaptırmaya çalışıyorsunuz. Sonunda komployu çözebilecek misiniz, bu ne kadar iyi bir barmen olduğunuza bağlı :)

Yapımcı: Deconstructeam

Çıkış Yılı: 2018

Fiyatı: 8,50 TL (25 TL %66 indirimli)

Alchemist's Castle

Geçtiğimiz yıl gözüme ilişen ama bir türlü fırsat bulup da deneyemediğim yerli yapımlardandı. Bu bahaneyle denemiş oldum, bence iyi de oldu :) Metroidvania tarzında keyifli bir oyun. 1 saatlik bir boşluk bulduğunuz anda hemen aradan çıkartın. Bunu ziyadesiyle hak ediyor. Hele bir de böyle bir fiyatı olduğu gözönünde bulundurulduğunda, şans vermemek olmaz diye düşünüyorum.

Yapımcı: Kabuk Games

Çıkış Yılı: 2017

Fiyatı: 1,57 TL (2,10 TL %25 indirimli)

 

İLGİLİ BÖLÜMLER