Star Control: Origins, GOG ve Steam'den Kaldırıldı

YAZAN Mert Gökhan

Aylar önce açılan telif davası sonuçlandı

20 Eylül'de satışa sunulan Star Control: Origins, Galactic Civilizations III'ün yapımcısı Stardock tarafından tasarlandı. Firma oyunu tasarladığı ilk günden beri çokça yasal sorunla karşı karşıya kalıyor. Bu sorunların temelinde "Star Control II'nin" yapımcılarının telif davası yatıyor.

Oyunun çıkışından aylar önce başlayan bu dava süreci sonunda sonuç verdi ve Star Control: Origins, DMCA(Digital Millenium Copyright Act) emri ile GOG ve Steam'in mağazalarından kaldırıldı.

Stardock, resmi sitesinde bulunan açıklama ile Steam ve GOG'un araştırma dahi yapmadan bu işlemleri uyguladığını belirtiyor. İlginç olan ise Star Origins'in mağazalarda bulunmamasına rağmen bazı resmi DLC'lerin hala satın alınabiliyor oluşu.

Stardock, "Star Control" isminin haklarını 2013 yılında Atari'den aldığını iddia ediyor. Öte yandan Star Control II'nin yapımcıları Paul Reiche III ve Fred Ford, Star Control: Origins'deki bazı oynanış mekaniklerinin kendilerine ait olduğundan emin. İki taraf da aylardir ilginç bir telif davası içerisine girmiş durumda.

Bakalım sürecin sonunda neler olacak?

İLGİLİ BÖLÜMLER