Sam Leaderboard
YAZAN Tugbek Ölek

Yılın en iyi teknolojik ürünlerine göz atıyoruz

2018 oyun açısından biraz kısır geçti, özellikle de PC oyuncuları için. Bize yeni bilgisayar aldıracak bir oyun olmayınca, donanım üreticileri de bu seneyi daha çok tatilde geçirdi. Biz de yılbaşından beri yeni ürünlerden çok fiyatlarını konuştuk. Özellikle yılın ikinci yarısı donanım ve teknoloji firmaları için çok da parlak geçmedi, düşen satışlar yüzünden moraller bozuktu.

Yılın kuşkusuz teknoloji adına en büyük olayı sosyal medya ve içerik platformlarının yasa koyucuların karşısında ter dökmesiydi. ABD’de Facebook ardı arkası gelmez skandallar yüzünden kongre önüne çıkarken, Google da Avrupa Birliği’nin yeni telif hakları yasasına karşı savaş veriyordu. Bu tartışmalar henüz elle tutulur sonuçlar vermese de, internet devlerinin “yarattıkları etki üzerinden sorumlu tutulduğu” bir dünyayı tartışmaya açması faydalı oldu.

Bitirdiğimiz sene adına en üzücü olaysa hızla kutuplaşan dünyada, teknoloji sektörünün politik çekişmelerin çapraz ateşinde kalmasıydı. Yıl boyunca Jeff Bezos üzerinde dönen tartışmalar, Google’ın parti ve taraf tuttuğu iddiaları derken, yılı Huawei’nin CFO’su Meng Wanzhou’nun tutuklanmasının utancıyla bitirdik. Görünen o ki, ABD başkanlık seçimlerine kadar da teknoloji dünyası huzur bulamayacak.

Neyse tatsız konuları bir yana bırakalım, yılın en iyi ve anlamlı ürünlerini hatırlayıp biraz kafa dağıtalım. Önce oyuncu donanımları, ardından teknoloji cihazları gelecek. Bu arada sadece yeni çıkan ürünleri değil, “en iyi” statüsünü koruyanları da listeledim. Ayrıca bunlar benim bizzat denediğim ürünler, deneyemediklerimi değerlendirme dışı bıraktım. Teknoloji ürünleri Türkiye’ye resmen gelmiş olmasalar bile değerlendirmeye aldım, zira güzel ürünlerin pek azı ülkemize uğruyor.

Oyuncu Klavyesi

HP Omen Keyboard 1100

1

Bu sene klavyelerde minimalist tasarıma dönüş yılıydı. Ardı ardına alüminyum gövdeli ve tüm gereksiz ağırlıklarından kurtulmuş, performansa odaklı ince ve şık modeller geldi. Ve inanın her birine tek tek hasta oldum. Birbirine oldukça benzeyen bu klavyeler içinde tutup da ödülü bir bilgisayar üreticisine, hem de orijinal Cherry MX kullanmayan bir klavyeye vermem sizi şaşırtmış olabilir, açıkçası beni de şaşırttı.

Ama SteelSeries ve HyperX’i Türkçe model üretmedikleri için hızla elemek zorunda kaldım. Logitech G513’ün muhteşem RGB tonları ve Romer-G tuşları halen rüyalarıma girse de fiyatını göz ardı edemedim. Bence tasarım ve teknoloji olarak yılın en iyisi olan Asus ROG Claymore’du ama kusura bakmayın bir klavyeye 1.200 TL de vermeyeceğim.

Omen 1100 denediğim ürünler içinde sağlam performans, tasarım ve üretim kalitesini 299 TL gibi alınabilir bir fiyata veren tek Turkçe Q alternatifti bu sene.

Oyuncu Faresi

Logitech G Pro

2

Dışarıdan bakınca janjanlı modellerin yanında G Pro çok sıradan görünüyor olabilir. Ama yüksek performans, sağlam üretim kalitesi ve basit tasarımıyla ciddi ve profesyonel oyuncuların öncelikli seçimi. Çok yeni bir model olmadığından fiyatı da hiç fena değil. Aslında bu sene bir de kablosuz modeli çıktı ama henüz Türkiye’de yok ve gelse de fiyatı ne olur tahminde bulunmak istemiyorum. Ama artık DVO da oynamadığımıza göre farelerde şiarımız “sade, sağlam ve performanslı”, Logitech G Pro tam da bunu karşılıyor.

Oyuncu Kulaklığı

Logitech G Pro

3

İtiraf edeyim, diğer kategorilerde ürün fiyatları konusunda dikkatliyken kulaklıkta biraz hovarda davrandım. Tasarım, rahatlık ve ses kalitesi olarak G Pro benden tam not alsa da, bu kulaklığa 925 TL verilir mi artık biraz da vicdanınıza kalmış. Ama iş ses kalitesi olunca keseyi biraz daha açmaktan yanayım. Eğer cebinizi çok yakmayacak bir ürün ararsanız aklımda hep Asus Cerberus var.

Oyuncu Monitörü

Omen X 35 Kavisli Monitör

4

Bu sene süper geniş ekranların yılıydı ve HP, Acer ve Asus’un denediğim modelleri beni mest etti. Yan yana iki monitör genişliğindeki bu modeller oyunlarda apayrı bir perspektif açtı. Çok tekrarlar oldum ama bir kez daha tekrarlayacağım, fiyatını karşılayabiliyorsanız mutlaka 3440x1440 çözünürlük veren 35” süper geniş ekran tercih edin.

Peki en iyisi hangisi derseniz, ben de seçerken zorlandı; 4 ms tepki, G-Sync desteği ve 100 Hz tazelemeyle Predator X34 ve Omen X 35 süper performans verdi. Ama günün sonunda Omen’in daha kullanışlı tasarımı onu bir adım öteye geçirdi.

Oyuncu SSD

XPG Gammix S11

5

Herhalde bu sene bizi en mutlu eden donanım kategorisi SSD’lerdi. Fiyatları düştükçe performans ve kapasiteleri arttı. Bir iki sene önce 64 mü alsak 128 mi diye düşünürken bu sene terabyte’a göz dikmiş bulduk kendimizi.

Bütün marka modelleri incelediğimi iddia edemem maalesef, aslına bakarsanız bu sene sadece ADATA marka SSD deneme şansım oldu. Onların içinden de en beğendiğim Gammix S11’di. 3200 MB/s okuma, 1700 MB/s yazma hızı, NVMe 1.3 desteği, SLC cache özelliğiyle fiyat olarak yukarılarda olsa da performans olarak içimin yağlarını eritti.

Oyuncu İşlemcisi

Intel Core i7-8700K

6

AMD’nin çok çekirdek atağına, Intel’in daha da çok çekirdekle cevap vermesi, AMD’nin çekirdekleri tekrar yükseltmesiyle kuruyemiş dükkanına dönen işlemci dünyasında aslında bizim için hayat hiç değişmedi. Çünkü bu yeni 16-18 çekirdekli süper pahalı işlemcilerin biz oyunculara hiçbir faydası yok. İnanmazsınız i7-8700K kendinden beş kat pahalı bu yeni i9 ve Threadripper’ları oyun performansında bir güzel dövüyor.

Hem güvenilir, hem yüksek performanslı, hem de makul bir fiyatı var. Üst seviye bir oyuncu bilgisayarı arıyorsanız en azından işlemcisi ne olsun diye düşünmenize gerek yok.

Oyuncu Bilgisayarı - Dizüstü

Acer Predator Triton 700

7

Geçen senenin modası Max-Q ekran kartlı yüksek performans ve ince bilgisayarlardı, bu seneyse ince çerçeveli ve küçük ebatlı 15” modellerle karşılaştık. Ama yeni GPU’lar piyasaya çıkmadığı için aslında dizüstü bilgisayar dünyasında çok bir değişim olmadı. Üstüne fiyatlar yükseldikçe genel olarak modellerde bir gerileme yaşandı.

Bu ortamda i7 7700HQ işlemci, GTX 1080 8 GB ekran kartı, RAID 0 düzende 1 TB SSD ve 32 GB bellekle Predator Triton tam bir performans canavarı olarak karşımıza çıktı. Üstelik tüm bu performansı sadece 19 mm’lik bir kasaya sığdırıyor. Bunlara 120 Hz monitör ve 3D Dolby Atmos ses ekleyin. Bu incelikte olup da masaüstü bilgisayarlara taş çıkaracak kaç sistem var ki piyasada?

Evet tercihimi ince çerçeveli yeni modellerden de kullanabilirdim ama çoğumuz oyun oynarken dizüstü bilgisayarı bir monitöre bağlıyoruz. Ayrıca monitördeki oyunun grafik kalitesi, çevresindeki çerçeveden daha önemli. Umuyorum seneye (belki yaz başında) yeni GPU’larla birlikte daha ince ve yüksek performanslı modeller göreceğiz.

Aralık başında ülkemize gelen Triton 700, 20.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılsa da, pahalı pek çok ürünün aksine bu fiyatı hak ediyor.