Sam Leaderboard

Valve, Aralık Ayında Rekor Sayıda Hesabı Banladı - Çoğu Da CS:GO'dan!

YAZAN Mert Gökhan

Valve Anti Cheat sistemi 600.000 hesabın fişini çekti

Geçtiğimiz günlerde Counter Strike: Global Offensive'in "benzersiz oyuncu sayısı" rekorunu kırdığını haberleştirmiştik. Aynı makalenin içerisinde SteamDB üzerinde karşılaştığımız VAC banı sayısının tavan yaptığını da eklemiştik.

Oyuncu sayısının 20 milyonu aştığını açıklayan Nors3'tan VAC banı konusunda da açıklama geldi. SteamDB'nin istatistiklerine paralel düşen bu açıklamaya göre Valve, Aralık ayı boyunca 600.000'den fazla hesaba ban atmış.

Bu rakamların 5 farklı ban dalgasından oluştuğunu belirten CS:GO yapımcısı Nors3, banların büyük bir kısmının CS:GO oyuncularına ait olduğunu da belirtti. Peki biz buna şaşırdık mı? Tabi ki hayır.

Free to Play'e geçiş yaparak battleroyale modu eklenen CS:GO, oyuncu sayısında yükseliş yaşasa da eski oyuncularının tepkisini çekmeye devam ediyor. Aralık ayının son çeyreğinden itibaren 10.000'in üzerinde olumsuz inceleme alan CS:GO'nun genel incelemesi de "Karışık" durumuna sabitlenmiş durumda. 

Uzun süredir zaten hile sorunları ile boğuşan, server sıkıntıları yaşayan ve oyuncularını PUG platformlarını kullanmaya iten oyun şimdilerde eski oyuncularını yavaş yavaş kaybetmeye başlıyor.