Sam Leaderboard Tedx
YAZAN Eser Güven

Nvidia'nın yeni güzeli

Nvidia, yeni nesil GeForce RTX ekran kartlarının en uygun fiyatlı modeli olan GeForce RTX 2060'ı tanıttı. Üstelik kartın satışa sunulacağı tarih de çok yakın: 15 Ocak!

Nvidia, RTX 2060'ın 1070Ti'dan daha hızlı olduğunu söylüyor. Bu kartta sadece 6GB bellek olmasına rağmen bunlar GDDR5 değil, daha hızlı olan GDDR6 cinsinden ve 52 teraflop güce sahip. Kartın özellikle de 1060'a kıyasla %60 civarı daha iyi performans verdiği söyleniyor. Ayrıca RTX 2060, DLSS'yi (Derin Öğrenme Süper Örnekleme) 1440p çözünürlükte veriyor. DLSS, yüksek kaliteli görüntü oluşturmak amacıyla, oluşturulan sahnenin çok boyutlu özelliklerini çıkarmak için derin bir sinir ağını güçlendirerek birden fazla karenin ayrıntılarını akıllıca birleştiriyor. Sonuç olarak geleneksel görüntü işleme ile aynı kalitede, ancak daha yüksek performansla net bir görüntü ortaya çıkıyor.

Yine NVIDIA'ya göre Turing mimarisinin RT ve Tensor çekirdekleri sayesinde Battlefield V'i ışın izleme ve DLSS açık biçimde 60 fps yenileme hızıyla oynayabilmek mümkünmüş.

En güzel tarafı ise Nvidia'nın kart fiyatlarında biraz daha makul seviyeye inmeye başlamış olması denilebilir. 1070Ti'ın çıkış fiyatı 450$'dı, RTX 2060 için (Founders Edition) belirlenen çıkış fiyatı ise 350$. Yani bu sayede daha makul bir fiyata, daha iyi performanslı bir ekran kartına sahip olmak mümkün olacak.

RTX 2060, 15 Ocak tarihi itibarıyla Acer, Alienware, Dell, HP ve Lenovo tarafından üretilen sistemlerde ve aynı zamanda dünya çapındaki lider sistem üreticileri tarafından satışa sunulacak. Stok ve fabrika çıkışı hız aşırtmalı modeller de dâhil olmak üzere tüm kartlar ise 15 Ocak itibarıyla ASUS, Colorful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY and Zotac gibi büyük donanım sağlayıcıları tarafından satışa sunulacak.

İLGİLİ BÖLÜMLER