Sam Leaderboard

Call of Duty Serisi, Tüm MCU Filmlerinin Toplamından Fazla Para Kazanmış

YAZAN Mert Gökhan

Nasıl yani?

Evet değerli okuyucular, başlık bir clickbait değil. Bu ifadeler Activision'ın yeni başkanı Robert Kostich'ten geliyor. Eski yönetici Eric Hirshberg'ün yerini alan Kostich, göreve geldiği ilk dakikalarda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"Call of Duty isminin cirosu, Marvel Cinematic Universe'ün gişe satışlarını geçmiş durumda. Hatta Star Wars'un gişe hasılatını da ikiye katladık."

Günümüzde neredeyse her ay yeni bir MCU filmi ile karşılaştığımızı göz önünde bulundurursak, bu Call of Duty ismi için büyük bir başarı demek. Sadece Avengers: Infinity War'un 2.049 milyar dolar gişe hasılatı elde ettiğini belirtelim.

2007'de Modern Warfare serisi ile sektörde kendine yer edinmeyi başaran Call of Duty serisi, CoD: Ghosts ile düşüş yaşamış olsa da Black Ops 4 ile kendini bulmayı başardı. Kasım ayında 4.2 milyon satış rakamına ulaştığı açıklanan BO4, Call of Duty serisinin tekrar hareketlenmesine olanak sağladı.

Açıklamanın içerisinde tüm serinin Activision'a ne kadar para kazandırdığı bulunmuyor fakat MCU'nun rakamlarına bakarak bunu tahmin etme şansımız var. Box Office Mojo'nun verilerine göre MCU'daki 7 film toplamda 7,129,792,000$'lık gişe hasılatı getirmiş durumda.

Aslına bakarsanız bu durum çok şaşırtıcı değil zira Activision sadece "gişe hasılatlarından" bahsediyor. Marvel Cinematic Universe'ün lisanslı ürünlerden, oyuncaklardan hatta oyunlardan bile para kazandığını unutmamak gerek.