Nvidia CEO'su, AMD'nin Yeni Radeon VII Kartı İçin Sert Konuştu

YAZAN Eser Güven

Radeon VII de neymiş

AMD tüketicilere yönelik ilk 7nm ekran kartı olan Radeon VII'yi duyurdu ve kartı doğrudan NVIDIA GeForce RTX 2080 ile kıyasladı ama görünüşe göre NVIDIA CEO'su Jensen Huang AMD'nin yeni kartından hiç de etkilenmemiş.

PCWorld'e konuşan Jensen Huang, duyurulan bu yeni GPU'nun etkileyici olmadığını söyleyerek şu ifadeleri kullanmış:

“Hiç de etkileyici değil. Performansı kötü ve yeni bir şey de sunmuyor. Ne ışın izlemesi var, ne yapay zekası. HBM hafıza kullanan 7nm bir kart ama 2080'e bile zor yetişiyor. Eğer DLSS'yi açarsak, ezip geçeriz. Eğer ışın izlemeyi açarsak yine ezip geçeriz."

AMD Radeon VII, 699$ fiyat etiketiyle Şubat ayında satışa sunulacak. RTX 2080'i de bu fiyata yakın aralıkta bulmak mümkün. Yani üst seviye ekran kartı almak isteyen oyuncuların karşısında bir kez daha iki seçenek mevcut, ama NVIDIA CEO'sunun açıklamaları kendilerine ve kartlarına hala çok güvendiklerini gösteriyor.

RTX 2080'nin duyurulan fiyatı yüksekliği nedeniyle eleştiriler almıştı. Ancak görüyoruz ki AMD'nin yeni kartı da aynı fiyatlara tırmanmış ve her ne kadar performans olarak RTX 2080'e rakip olsa da gerçekten de yeni özellikler sunmuyor. Bu durumda oyuncuların bu fiyat seviyesinde NVIDIA'yı tercih etmeleri daha olası görünüyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER