Sam Leaderboard
YAZAN Eser Güven

Sıra Amazon'da

Deadline sitesinin haberine göre Amazon kendi oyun yayın servisi üzerinde çalışmaya başlamış. Görünüşe göre Amazon da oyun sektörünün geleceği olarak görülen yayın servislerinde avantajlı duruma geçmek istiyor.

Oyun yayın servislerinin geleceğe damga vurması bekleniyor, çünkü özellikle de günümüzün popüler oyunları gerçekten güçlü bilgisayarlara veya oyun konsollarına gerek duyuyor ve bu da aslında oyuncular için sürekli bir maliyet anlamına geliyor. Netflix gibi dizi ve film yayın servisleri, Spotify gibi müzik yayın servisleri nasıl popülerse, gelecekte de oyun yayın servisleri benzer bir popülariteye ulaşacaklar. Söz konusu sistemlerde oyunlar firmaların kendi merkezlerindeki güçlü bilgisayarlarda çalıştırılıyor ve oyunculara internet üzerinden yayın şeklinde sunuluyor. Elbette bu servislerin kaliteli biçimde kullanılabilmesi için oldukça iyi internet bağlantılarına da ihtiyaç var.

Hali hazırda benzer sistemi sunan PlayStation Now var. Google'ın benzer biçimde Project Stream isimli oyun yayın servisini test ettiğini, Microsoft'un da Project xCloud üzerinde çalıştığını biliyoruz. Yani oyun yayın servisleri dünyasında işler oldukça kızışacak gibi duruyor çünkü Amazon gerçekten de çok büyük bir oyuncu.

Bakalım gelecekte bu servisler arasında en popüler kim olacak, hangisi en iyi geliştiricileri kendisine bağlamayı başaracak? Rekabet iyidir.