Sam Leaderboard
YAZAN Ömer Akdağ

Kingdom Hearts Geniş Özeti

Büyük hayranı olduğum inanılmaz bir seridir Kingdom Hearts. Dünyanın yanlış anlaşılmaya en müsait serisidir aynı zamanda. Karşıdan baktığınızda Donald Duck’lı, Goofy’li, Mickey Mouse’lu, araya ne alakaysa Final Fantasy karakterleri serpiştirilmiş acayip bir şeydir neticede. Ama işte oyunların bu Disney ve Final Fantasy mevzularından bağımsız, öyle güzel bir hikâyesi vardır ki…

kh-kh3-1

Bir de hep derim, bir oyunun “tonu” onu özel yapan şeylerin başında gelir. Dergiye aşkla şöyle bir şeyler karalamıştım zamanında, kendimden alıntı yapayım:

“Ben oyun olsun, film olsun, başka bir şey olsun, bir yapımın kendisine ait bir tona sahip olmasını çok değerli buluyorum. Yani mesela gözünüzü kapatıp bir LotR, bir Godfather, bir Matrix serilerini düşündüğünüz zaman bu yapımların renk paletlerinden sahne tasarımlarına, müziklerindeki melodilerden kavramsal kurgularına bütün elementlerin toplaşıp sizde bıraktığı hissi alırsınız ya, ton ile kastım o. Ve bu ton yaratma konusunda arkadaşlar, Kingdom Hearts, ki bu lafı öylesine söylemiyorum, belki de oyun dünyasının en başarılı serisi. Silah tasarımları, silahların vuruş efektleri, hem normal düşman hem boss tasarımları, piyano tıngırtıları, kullanılan renkler, mekân isimlendirmeleri vesaire vesaire derken o kadar çok özgün ve etkileyici element var ki oyunda ve bu elementler bir araya geldiklerinde parçaların toplamının o kadar yukarısında bir ton bütünlüğü oluşturuyor ki… Yani oyun oynarken aldığınız keyif bir yana Kingdom Hearts serisi her zaman burnunuzda kalacak bir koku bırakıyor neredeyse. Bu, çok değerli.”

kh-kh3-2

On yılı aşkı süredir beklediğimiz Kingdom Hearts III’ün çıkışına, bu yazıyı yazdığım sırada günler kaldı artık (çıkış tarihi 29 Ocak 2019). Her ne kadar oyunların %60-70’i Disney dünyalarında geçen kısımlardan oluşsa da, ve bu kısımlar da kendilerince gayet tatlı olsa da, Kingdom Hearts’ı Kingdom Hearts yapan şey kalan %30-40’lık kısım, yani kendi lore’u.

Kingdom Hearts III muhtemelen daha önceki ana Kingdom Hearts oyunları gibi seriyle alakasız insanlara da hitap edecek. Rengârenk Disney dünyalarıyla dolu harika bir aksiyon/RYO olacak neticede, ona şüphe yok. Ancak serinin kendi lore’uyla da ilgilenmek gibi bir niyetiniz varsa oyun tarihinin en komplike, en karman çorman, ama en güzel hikâyelerinden birine aşina olmanız da şart. Soyut kavramların somutlaştığı, somut kavramların soyutlaştığı ilginç hikâye ilk başta yabancı gelebilir ancak Kingdom Hearts bu kadar büyük bir hayran kitlesine sahipse inanın bu bir tesadüf değil.

kh-organization-xiii

Ben de sonuç olarak Kingdom Hearts III’e başlamadan önce bir Kingdom Hearts özeti çıkarmak istedim. Niyetim hem seriye yeni girmek isteyenlere hem de hafızasını tazelemek isteyenlere yardımcı olmak. E tabii kendi hafızamı da tazelemek istedim, o da bir başka sebep. İnsanın aklında kalmıyor on yıllara yayılmış böyle bir hikâyenin tüm detayları takdir edersiniz ki.

Kendi balık hafızamın dışında 4 ana kaynağım daha vardı bu kallavi kronolojik özeti çıkarırken. İkisi Kingdom Hearts’ın wiki sayfaları, biri The Land of Odd isimli sayfadaki özet, biri de Youtube’daki Suggestive Gaming kanalındaki özet. Linklerini aşağıda paylaşıyorum:


Belli bir oyunun hikâyesini okumak isterseniz de aşağıdaki linklerden yönlendirme yapayım:


Bir de alakasız olacak belki ama benzer bir şeyi daha önce Metal Gear serisi için de yapmıştım. Hadi müsaadenizle ilgilenebilecekler için onun da linkini paylaşıvereyim:

http://oyungezer.com.tr/makaleler/42513-metal-gear-tarihcesi

 

O zaman hazırsanız başlayalım. Ama baştan uyarayım, rahat bir yolculuk olmayacak (dediğim gibi, “azıcık” komplekstir Kingdom Hearts hikâyesi).