Sam Leaderboard

Günün Kaçamak Oyunu: All That Matters (Bir Türk Yapımı)

YAZAN Sistem Yöneticisi

Ali Batı yapımı olan oyun, kendi kulvarında ses getirecek cinsten!

 

all-that-matters-turkishBu seferki "Günün Kaçamak Oyunu" seçimimiz bir Türk yapımına gidiyor. Ali Batı'nın yapımını üstlendiği All That Matters, muhteşem introsuyla bu tip oyunlarda hikayenin de olabileceğini (hem de çok derin ve dokunaklı bir şekilde) ve iyi işlendiğinde oyunda lokomotif görevi üstleneceğini kanıtlıyor.

 

Dinlendirici müziği, özenli seslendirmeleri haricinde, zekice tasarlanmış bölümler hemen dikkatimizi çekiyor All That Matters'ta. Oyun "bulmaca" kategorisinde yerini alıyor ama "yuvarlanarak" oynadığımız türden. Anne, baba, büyük-küçük çocuk ve dededen oluşan aile bireylerini önce tek tek daha sonra da karışık bir şekilde kullanarak bölümlerden çıkmaya çalışıyoruz. Gerçek hayatta olduğu gibi her aile bireyinin bir yeteğini ve bir de bu yeteğe bağlı sorumluluğu bulunuyor oyunda. Örneğin büyük çocuk çift zıplayabiliyor, ufak çocuk zıplayamasa da hızıyla büyük işlere yarıyor. Zıplayamadığı için babası ona yardım etmek durumunda kalıyor. Babanın yetenekleri sınırlı ama ailede kilit görevi üstleniyor. Dede ise yürüyemiyor, zıplayamıyor ama havada süzülerek engin tecrübeleri sayesinde erişilmesi zor yerlerden ilerleyip zoru başarabiliyor. Anne ise en önemli noktalara ulaşıp tüm aileyi çevirip kollayabiliyor. Baba-anne bölümlerinde zıt hareket etseler de zoru başarıp bir araya gelmeleri, metafor çerçevesinde bir alkışı hakkediyor... Elbete bu kadarla da bitmiyor; bölümlerde ilerledikçe tüm yeteneklerinizi hem keşfediyor hem de bunları hangi karakterlerle, nerede kullanacağınızı düşünerek keyifli saatler harcayabiliyorsunuz.

 

All That Matters gerçekten çok temiz, özenli ve başarılı bir çalışma olmuş. Eksikleri var elbette ama giderilmeyecek şeyler değil. Sunum ise bir yabancı yapım flash oyunundan bile daha titiz ve güzel; abartısız, yerinde. Bu kulvarda görmek istediğimiz hareketler bunlar Türk oyun yapımcıları çatısı altında. Oyun ayrıca bol bölümleri, bonusları, güncellemeleri ve gelecekte çıkacak yeni içerikleriyle de oldukça uzun ömürlü gözüküyor. Bugün "bir oyun oynayacaksanız" o da All That Matters olabilir...

 

Oyun hakkındaki görüşlerinizi buradan Ali Batı'ya iletebilirsiniz...

all-that-matters-2

İLGİLİ BÖLÜMLER