CES 2013'te Neler Oluyor?

YAZAN Mert Yiğit Doğru

Fuarın şöyle bi kabasını alalım dedik.

ces_2013Her yılın ilk ayında biz teknoloji hayranlarının gözlerini yuvalarından uğratan Consumer Electronics Show, bu yıl da çok renkli. Bu Cuma'ya kadar sürecek olan fuarda, bakalım şimdiye kadar ilgimizi çeken neler tanıtılmış?

Sony OLED 4K TV
Geçtiğimiz günlerde lansmanını yaptığı 84"lik 4K televizyonuyla bizi bizden alan Sony, CES 2013'te dünyanın ilk 4K OLED televizyonunu tanıttı. Henüz protototip aşamasında olan televizyon, 3840x2160 piksel çözünürlük sunuyor ve mükemmen görüntü kalitesini artıran çeşitli Sony teknolojilerini bünyesinde barındırıyor (ancak maalesef bu teknolojiler henüz açıklanmadı). Yalnız, lansmanı yapılan televizyonun 80.000+TL bir fiyat etiketine sahip olduğunu düşününce, 4K OLED TV'nin fiyatını düşünmek istemiyoruz.
sony_oled_4k_tv


Samsung S9 UHD TV

4K televizyonlar art arda gelmeye devam ediyor Oyungezer'ler... Gözümüz kamaşıyor, ağzımızın suları akıyor, ancak biliyoruz ki bu televizyonları önümüzdeki 4-5 sene evimize sokamayacağız. Çünkü çok ama çok pahalılar. Ama neyse ki Samsung'un CES 2013'te tanıttığı S9 UHD TV'nin fiyatı belli değil; çünkü fiyatı duymak istemiyoruz. Bizim için teknolojileri önemli bu televizyonun ilk etapta (a.k.a: fakiriz biz). Çözünürlüğü biliyorsunuz zaten, onu geçelim. Televizyonun tasarımı son derece göz alıcı değil mi? Timeless Gallery ismi verilen çerçevesi, televizyonun farklı bir tasarım çizgisine kavuşmasını sağlamış. Bunun yanı sıra yüksek kontrast oranlarına çıkılmasını sağlayan Precision Black Pro teknolojisi sadece 4K çözünürlüklü videoların değil, FullHD videoların da nefes kesici görünmesini sağlayan gelişmiş upscaling kapasitesi ve 2.2 kanal 120W ses sistemi de televizyonu alımlı hâle getiren diğer özellikleri.
samsung_s9_uhd_tv

Kingston Data Traveler HyperX Predator 3.0
CES 2013'te tanıtılan ve dibimizi düşüren bir diğer ürün de, Kingston'ın 512GB ve 1TB'lık modelleri bulunan flash bellekleri Data Traveler XyperX Predator 3.0 oldu. USB 3.0'da saniyede 240MB veri okuyabilen ve 160MB veri yazabilen ürün, USB 2.0'da da 30MB okuma ve yazma hızına sahip. Tüm bu özellikleri ufacık ve son derece şık bir kasaya sığdırmayı başaran Kingston, satış sonrası sunduğu 5 yıllık garanti süresi ve ücretsiz teknik destekle de göz dolduruyor. Ancaak... 512GB'lık versiyonun şu anda yurt dışında 1750$'lık fiyat etiketine sahip olması, her zamanki gibi işin içine limon sıkan en önemli etmen. Türkiye'ye gelirse, 1TB'lık versiyonuna 4000-5000TL vermemiz gerekebilir (lâfın gelişi tabi, kimse o parayı vermez yoksa).
kingston_data_traveler_hyperx_predator_3_0

Asus Qube
Kısa bir süre önce Google TV platformunun destekçilerinden olduğu açıklanan Asus, set üstü kutusu Qube'u CES 2013'te tanıttı. 125X125x125mm'lik ölçüleriyle küp formunda olan cihaz, Android işletim sistemine sahip ve Google TV servisini kendi arayüzü üzerinden kullanıcıyla buluşturuyor. Google TV platformuna güç veren Marwell ARMADA 1500 medya işlemcisine 1GB belleğe, 4GB dâhili hafızaya ve 50GB da Asus Web Storage'a sahip olan ürünün kasası üzerinde bir adet ethernet, iki adet HDMI, bir adet de USB portu mevcut. WiFi özelliğine de sahip olan Qube, jiroskoplu ve üzerinde QWERTY klavye barındıran uzaktan kumandasıyla birlikte 99$ civarı fiyatla Şubat 2013'te piyasaya sunulacak imiş. Bilginize.
asus_qube

Sony Xperia Z/ZL
Geçtiğimiz Haftanın Donanım Haberi bölümünde ufaktan haberini çıtlattığımız Sony Xperia Z, beklendiği üzere CES 2013'te tanıtıldı. Sony'nin "Akıllı telefon devri kapanıyor. Yeni devir süper telefonların." diyerek tanıttığı telefon, Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemine, 1.5GHz hızında çalışan dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon S4 Pro işlemciye, 16GB hafızaya, 2GB belleğe ve 4G'ye sahip. 1080P çözünürlük sunan 443ppi'lık Mobile Bravia Engine 2 destekli Reality Display ekranı da, telefonu fuar esnasında kullananlar taraafından tam not almış. Suya ve toza dayanıklı ürünün 2.2MP'lik ön kamerası bile FullHD video çekebiliyor. 7.2mm'lik inceliği, ExmorRS algılayıcılı 13MP arka kamerası, MHL destekli microHDMI bağlantı noktası,çizilmelere karşı dayanıklı ön kamerası ve NFC ve microSD desteğiyle mükemmel bir telefon duruyor karşımızda. Fiyatı? Belli değil bu sefer, korkmayın :).

Sony Xperia ZL de, Xperia Z ile neredeyse aynı özelliklere sahip, ancak iki telefon arasında ufak tasarım farklılıkları bulunuyor. Örneğin Xperia ZL, suya ve toza karşı dayanıklı değil ve kasası cam yerine plastik. Xperia Z'ye göre daha kısa ve daha kalın olan cihazın da fiyatı henüz belli değil.
sony_xperia_z_zl

HP'den İki Yeni Monitör
Evet, CES öncesinde tanıtılmış olabilir, ancak bu iki modele de yer vermek istedik. HP'nin tanıttığı monitörlerden ilki U160. Bu 15"lik modelin en büyük özelliği, taşınabilir olması. Gayet şık ve taşıma kılıfıyla gelen bu monitör, 1.5kg ağırlığında ve 3cm kalınlığa sahip. U160'ın bir diğer özelliği de, şirketin ilk USB arabirimi kullanan monitörü olması. Şirketin tanıttığı bir diğer monitör olan Envy 27'yse, 27"lik üst düzey bir monitör. FullHD çözünürlük sunan ve dâhili hoparlörleriyle Beats Audio desteği sunan Envy 27, 3 Şubat tarihinde 499$'dan satışa sunulacak (U160, ondan önce 179$'dan satışa sunulacak imiş).
hp_den_iki_yeni_monitor

Targus Touch Pen
Dokunmatik olmayan ekranınızı dokunmatikmiş gibi kullanmak istemez misiniz? Targus'un fuarda tanıttığı Touch Pen'e bir göz atmak isteyebilirsiniz o zaman. Özellikle Windows 8 kullanan, ancak dokunmatik ekrana sahip bir bilgisayar almaya gücü yetmeyen ya da "Oha olm, ona o kadar para verilir mi be?" diyen kullanıcılar için ideal bir ürün kendisi; hem de tam 100$'a! Gerçi piyasaya çıkması birkaç ayı bulacak olan kalem, buralara gelene kadar ardına taktığı vergilerle 200$'ı bulur. Ona göre bir daha düşünün siz.
targus_touch_pen

Samsung'dan Kavisli OLED
Samsung, fuar öncesi bildirdiği üzere kavisli Youm isimli panele sahip OLED televizyonunu CES 2013'te tanıttı. Dünyanın ilk kavisli televizyonu olarak tanımlanan ürün, Samsung Display'in uzun süredir üzerinde çalıştığı plastik tabanlı OLED ekran teknolojisini kullanıyor. Amacı, izleyenin etrafını sarmak ve ona daha iyi bir deneyim yaşatmak olan televizyonun sahip olduğu bu panel yapısı, geliştirildiğinde farklı teknolojilere de önayak olacaktır (fiyat konusundaki suskunluğum, asaletimdendir).
samsung_dan_kavisli_oled