Sam Leaderboard

Arı Maya'nın Tahtı Sallanıyor

YAZAN Berkant Jeff Akarcan
071124_beemovie.jpgAMD teknolojisi ile hayat bulan Arı Barry, 14 Aralık'ta beyaz perdede izleyicilerle buluşuyor.

 

Animasyon filmler şu an çocuk izleyicileri çekmek için en büyük koz sinema sektörü için. Gün geçtikçe de bu animasyon filmlerin teknolojisi gelişiyor. 14 Aralık tarihinde de gösterime girecek olan ve yapımcılığını Jerry Seinfeld'ın üstlendiği Bee Movie (Arı Filmi), AMD işlemcili HP bilgisayarlar tarafından büyük bir teknolojiyle hazırlandı. Filmin yapım sürecine ise yaklaşık 25 milyon saat harcandı. Sadece saç stili sayısı 103 olan filmde; ağaç, bitki ve çiçekler için 300'den fazla özgün model üretildi.

Filmdeki en can alıcı noktalardan biri, arıların duygularının çok iyi şekilde yansıtılabilmesi. Görünüşe göre AMD gibi firmalar, bu gibi çalışmalara desteğini sürdürürse animasyon filmlerde çıta iyice yükselecek. Bee Movie ile eminiz ki dijital canlandırma alanındaki standartlar da yükselecek.

Filmin yapımcısı Dreamworks, Bee Movie'den önce de Madagaskar, Şrek ve Orman Çetesi gibi bir çok animasyon filminde AMD ile çalışmıştı.

Bee Movie, biri arılara, diğeri insanlara ait olan iki farklı dünyayı ve aralarındaki çelişkileri anlatıyor. Filmde arılar sevimli bir şekilde ortalıkta gezinirken; sıkıcı ve sıradan yaşantılara sahip insanların bala göz dikerek ne kadar zalimleştikleri konu ediliyor. Filmin orjinalinde seslendirmeyi yapan isimler arasında Renee Zellweger, Chris Rock ve Jerry Seinfield bulunuyor. Türkçe versiyonunda ise Bee Movie’nin baş kahramanı Arı Barry, kendini Cem Yılmaz’ın sesiyle izleyicisine duyuruyor.