Oyungezer Online Alpha'ya Hoşgeldiniz.

YAZAN Tugbek Ölek

 

yapimhalinde.jpg

 

Oyungezer Online, tepede yazdığı ve fazlasıyla hissedildiği gibi Alpha aşamasındadır. Sitenin tümünün açılması yaklaşık olarak bir ay alacaktır (iki ay belki de göreceğiz). Bu süre içinde erişebildiğiniz tüm bölümleri gönlünüzce kullanabilirsiniz. Bunlar ileride de kalıcı olacaktır. Mesela forumlara attığınız mesajlar Beta süreci sonunda silinmeyecekler. Bu süre içinde siteyle ilgili karşılaştığını tüm sorunları lütfen forumlardaki Alpha bölümünde bizimle paylaşın. Şimdilik bilmeniz gerekenler bu kadar. Yok ben daha fazlasını merak ediyorum diyorsanız  okumaya devam edin.

Oyungezer Online nedir?

Bu websitesi, Oyungezer dergisinin sitesi değildir. Daha doğrusu öyledir de o kadarla kalmayacaktır (umarız). Aslında kendisi tamamen bağımsız bir yayın organıdır. Aslına bakarsanız bilgisayar oyunlarıyla ilgili olmak gibi bir derdi bile yoktur. Oyuncudur kendisi ve gezgindir elbette ama ne zaman ne oynayacağının belli olması doğasına aykırıdır.

Kim yapıyor bu siteyi?

Websitemiz Oyungezer editörleri tarafından ortaklaşa hazırlanmaktadır. Webmaster'ı falan yoktur. Editörler kendi aralarında yardımlaşarak yapmaktadır siteyi. Bu sırada eğlenmektedirler. Sitenin yayına geçmesi ile birlikte okurların da çorbada tarhanası olacaktır. Aslına bakarsanız hedefimiz siteyi belli bir noktaya getirip tamamen okurlara bırakmak. Bu yüzden siteye katkı yapan okurlar zaman içinde siteyi hazırlayan gerçek kişiler olacaktır.

Alpha dediniz ama bomboş site

Aslında boş değil dopdolu. Ama normal kullanıcılar küçük bir kısmını görebiliyorlar. Sitenin bazı bölümleri Alpha aşamasındayken bazı kısımları Delta aşamasında. Yani neye benzeyecekleri, ne işe yarayacakları belirlenmiş ve kodlamaları yapılmış durumda. Ama çok fazla hata içerdiklerinden kullanıcıların karşısına çıkmaya utanıyorlar. Bazı bölümler ise hazır ama içleri boş. Bunlar daha çok dergiye bağlı olan bölümler.

Şu an neleri kullanabiliyoruz?

Şu an ana sayfayı okumak (ki hayli boş durumda), kullanıcı kaydınızı yapmak, anket ve foruma dahil olmaktan ibaret yapabilecekleriniz. Sitenin Alpha aşamasındaki kısımları Beta aşamasına ulaşınca sizin için de erişilebilir hale gelecekler. yani adım adım sitenin kuruşuşunu takip edebileceksiniz.

Sitenin grafikleri feci yalnız

Sitenin grafikleri henüz hazırlanma aşamasında. Derginin de grafik çalışması eş zamanlı yürüdüğünden biraz ağır gidiyor. Bu yüzden bir ay, belki bir buçuk ay boyunca bu geçici grafikleri kullanacağız.  Bu bir firmadan satın aldığımız hazır grafik, biz de sevmiyoruz ama kullanışlı diye bunu seçtik.

Websiteniz için nasıl yardımcı olabiliriz?

Şu an için en büyük desteğiniz siteyi kullanıp bulduğunuz hataları bizimle paylaşmak olur. Ama biz sizleri sadece gelip buraları okuyup giden yabancılar olarak görmüyoruz.  Bizim amacımız büyük bir aile olabilmek. Şimdiden sizi nasıl bu sitenin bir parçası yaparız, sizlerin desteğinden nasıl faydalanırız planlıyoruz. Çok kısa sürede bunu görebileceksiniz.

Dikkatli olmamız gereken konular var mı?

Site beta aşamasında olduğu için pek çok eksiğiyle birlikte bir kullanıcı sözleşmesi de bulunmuyor. Ancak bu aklınıza geleni yapacağınız anlamına gelmiyor. Zaten sizlerin bir sitede ve forumlarında nasıl davranılması gerektiğini bildiğinize eminiz. Genel kurallara uymanız bizim için önemli. Yani foruma uygunsuz şeyler yazmamak, birbirinize dalaşmamak gibi genel kurallar burada da geçerli.