Assassin's Creed IV Kreatif Direktörüyle Röportaj

Assassin's Creed IV Röportajı

Korsanların çağı çok yakın.

Assassin's Creed 4:Black Flag'in Kreatif Direktörü Jean Guesdon ile oyun üzerine.

Assassin’s Creed IV Black Flag (ACIVBF), dünya genelinde stüdyolar tarafından geliştirilen bir proje. Geliştirme sürecini kim yönetiyor ve tüm bu stüdyoları nasıl koordine ediyorsunuz?

 

ACIVBF için lider stüdyo Ubisoft Montreal, ama bu gerçekten diğer stüdyolarla (Ubisoft Singapur, Ubisoft Sofya, tek kişilik oynanış için Ubisoft Québec ve çok oyunculu mod için Ubisoft Annecy ve Bükreş) ortak bir çalışma.

Bu tür süreçlerde artık fazlasıyla etkili çalışıyoruz, AC2’den bu yana AC oyunlarında birden fazla stüdyo paralel olarak çalıştı.

Herkesin ne yapması gerektiğinden emin olmasını sağlamak adına, araçlar ve süreçlerle mümkün olan en iyi iletişimi garanti altına almak için bu işe özel bir ekip kurduk.

 

Assassin’s Creed IV Black Flag’in hikayesi nedir? Oyun nerede geçiyor?

ACIVBF, Edward Kenway’in öyküsünü anlatıyor, kendisi Karayipler’deki Korsanların Altın Çağı’nda ordudan ayrılıp korsanlığa geçiş yapan genç bir İngiliz.

Templars ile Assassins arasındaki tarihi savaşın ortasına düşen Edward, onlar tarafından eğitilecek ve sonunda Assassin Order’ın ilk Kenway üyesi olacak. Haytham’ın babası olan Edward, böylelikle Connor’ın büyükbabası oluyor.

 

Oyunda hangi güçler yer alıyor? Templar’ın hikayedeki rolü nedir? Ya Assassin’lerin?

Tıpkı diğer Assassins Creed oyunlarında olduğu gibi ACIVBF de gizli bir öyküyü, dünyayı değiştiren tarihi olayların perde arkasındaki gerçek hikayeyi anlatıyor. İngilizler ve İspanyollar arasındaki savaşın arkasında, İmparatorluklar ve Korsanlar arasındaki savaşın arkasında aynı zamanda bir de Templar ve Assassin savaşı vardı.

assassins-creed-4-black-flag-roportaj1-big

Korsanların Altın Çağı ve efsane olmuş korsanlar son dönemdeki eğlence sektörü tarafından insanların zihninde tam bir fantezi öğesine dönüştü. Bu zaman aralığına oyunda nasıl yer verildi?

Assassins Creed serisi, tarihi olabildiğince gerçekçi sunmasıyla övülmüştür ve ACIVBF’de bu durum değişmeyecek. Klişe fantastik öykülerden çok uzakta olan, korsanlığın gerçek hikayesini anlatmak için Assassins Creed’in mükemmel bir araç olduğuna inanıyoruz. O döneme ve o zaman yaşamış karakterlere saygı duymayı ve kitlemize bir korsan olmanın ne demek olduğunu göstermeyi hedefliyoruz.

O dönem bir eğlence parkı da değildi, büyük koyu gri bulutlar altında da geçmedi. O zamanlar, memleketinden çok uzaklarda, zorlu şartlarda hayatta kalmaya çalışan ama yarınlarla ilgili umutlarını hiç yitirmeyen erkek ve kadınların hikayesi vardı. Büyük İmparatorluklar karşısında bir araya gelen bu erkek ve kadınlar, bir süreliğine bile olsa ayrı bir toplum oluşturabileceklerine inandılar.

 

Korsanların Altın Çağı’nı tam olarak bilmeyenler için, dönemin kilit tarihi olaylarını kısaca özetleyebilir misiniz?

Korsanlık tarihinde bazı önemli aşamalar bulunuyor ancak bizim tasvirini yaptığımız Altın Çağ 1715 civarında başlıyor ve yaklaşık olarak 10 yıl sürüyor. Bu yıllar 1713’te imzalanan Utrecht Anlaşması ile birlikte Avrupa’nın ana güçleri olan İspanya, Büyük Britanya, Fransa, Portekiz ve Hollanda arasındaki savaşın sona ermesine tanık oluyor. O dönemde, bu ülkelerden denizciler büyük oranda işsiz kaldı ve kendi yerleşkelerine bağlı kalmak yerine birçoğu haydut ya da korsan olmayı seçti. Karayipler tamamen değerli metal ve eşyalarla dolu devasa kalyonlarca ziyaret ediliyordu, hava şartları çoğunlukla iyiydi ve hayat zor olsa da bu adamlar özgürdü.

Gerçekleşen önemli olaylardan biri ise 1715’deki Altın Filo’nun devasa yıkımıydı. Tamamı altın dolu 11 kalyon, bir fırtına nedeniyle Florida sahillerinde parçalandı. Bu da bölgedeki pek çok korsanın altına hücum etmesine neden oldu. Bu korsanlar, kendi merkezlerini Bahamalar’da bugün Nassau olarak bilinen yerde kurmaya karar verdi. Nassau’da ırk ya da cinsiyet üzerinden ayrımcılığın çok daha az olduğu gerçek bir demokratik toplumun ilk prototipi olarak görülen bir oluşum kurmaya çalıştılar.