Xbox One Mı, PlayStation 4 Mü? Oyungezer Ailesi Yorumluyor

xbox one mı ps4 mü
YAZAN Volkan Turan

Şu ana kadar açıklananlarla kim önde?

Her oyun nesli açıklandığında arkasından gelen “hangisi, niye?” soruları elbette bu sefer de karşımızdaydı. 

Xbox One duyurusu sonrası yeni nesili bir nebze de olsa görmüş olduk, E3 ile daha yakından tanıyacağız elbette. Önceki PS4 duyurusunu da göz önünde tutarak şu anda hangi platformu tercih ederiz ve niye ederiz gibi sorulara Oyungezer bünyesindeki yazarlar aşağıdaki gibi cevaplar verdi... Siz ne dersiniz? Hangisi? Niye?

Sinan Akkol:

Bu sorunun cevabı E3'te açıklanacak exclusive oyunlar ve fiyat bilgisiyle netleşecek. Şu ana kadar gördüklerim beni şimdilik PS4'ün bir adım önde olduğuna inandırıyor. Xbox kendisini büyük ölçüde TV'ye endeksleyerek ticari anlamda çok başarılı olabilir belki. Ama ben TV izleyicisi değil, bir oyuncuyum. Oyuncu gözüyle bakınca da hem konsolun dizaynını itici  (VHS video oynatıcıları anımsatıyor bana), hem de açıklanan oyunları çok yetersiz buldum. Üstelik, Kinect'in içinde olması yüzünden PS4'ten daha pahalı olacağını ve ikinci el oyunlara yeniden para ödemeyi gerektirmesi yüzünden çok ciddi bir oyuncu potansiyelini kendinden uzaklaştıracağını düşünüyorum.

Kısacası, her ne kadar lansmanı çok sıkıcı bulmuş olsam da, benim oyun PS4'ten yana.

Serpil Ulutürk:

Bence bu iki konsolun kıyaslaması yapılırken "hangisi ne getiriyor" sorusu üzerinden hareket ederek daha baştan yanlış yapılıyor, doğru soru "biz yeni nesil bir konsoldan ne bekliyoruz" olmalı. Bu şekilde sorunca cevabım Xbox One. Yeni ve exclusive oyunlar, yüksek kalitede grafikler, sorunsuz bir oyun deneyimi gibi şeyleri şu an kullandığımız konsollardan da bekliyoruz, bir önceki nesilde de bekliyorduk, sonraki nesilden de bekleyeceğiz, şahsen asıl beklentim bunları daha iyi yapan bir konsol değil, yenilikçi bir şeyler görmek ki o açıdan Microsoft bir adım önde. Konsolun kumanda edilme şekli, her kullanıcısını tanıması, en son bıraktığı yerden devam etmesi, bir tek Amerikan spor kanallarıyla, ESPN'le falan birlikte çalıştığı için şu an "meh" dediğimiz ama ileride mesela Game of Thrones bölümleriyle birlikte çalışan bir oyun yapılmasına izin verme potansiyeli olan "One" özellikleri beni PS4'ün görebildiğimiz kısmından daha fazla etkiledi. Belki sonunda büyük fiyasko olacak ama bence Microsoft'un yenilikçi davranması bundan daha önemli bir nokta. PS4 için söyleyebileceklerimse önceki ay yaptıkları sunumdan önce söyleyebileceklerimden çok farklı değil. Sunumda zaten cihazı göremedik, gördüğümüz oyunlarda da yenilikçi şeylerden ziyade "daha fazla ..." kısmına odaklandıklarından hevesimizi E3'e saklamakta fayda var. 

xbox-one-1

Volkan Turan:

Xbox One çok Amerikalı, PlayStation 4 de çok Avrupalı duruyor, hatta Asya soslu kıvamında. Normalde ben ikisine de gelemiyorum. Global hizmete inanıyorum. Wii, Wii U ile kimyamın tutmaması bundandı mesela ama görüyorum ki yeni nesil, bir coğrafyaya “kesinlikle” hitap etme konusunda kararlı. Xbox One’ın akıllı TV’lere takmış olması, PS4’ün sosyalleşmeye, paylaşıma önem vermesi kararsızlığımı son noktaya kadar taşıyor. Hani konu “tasarıma gelirse” Xbox One kötü değil de biraz kaba duruyor, PS4’ten de öyle devrimsel bir şey beklemiyorum zaten ama bundan daha kaba olmayacağını sanıyorum. Spielberg abinin Halo dizsii ilgimi çekiyor ama ben onu %90, konsolum olmasa da izleyebileceğim, akıllı TV’m zaten olmayacak, ortaklık sağlanan kanallar zaten burada yok, ülkem adına da bir gelişme göremedik ama PS4 oyun kataloğu şu anda bunları bastırıp daha önde duruyor. Killzone ayarında bir oyun göremedim mesela. Şu anda PS4 bana “daha çok oyuncu” kafasında geliyor. Yarın bir konsol ön siparişi vermek zorunda olsam Sony sırasına girerdim yani. Ah bir de şu Japon menşeli firmalar “sunum” konusunda kendine çeki düzen verse, ah...

Mert Yiğit Doğru:

Bence bu kararı vermek için henüz çok erken... Artık her iki konsol da mimari açıdan birbirine çok yaklaştığı için, iş tamamen konsolların kendine has özelliklerine kalıyor. Ve Xbox One, bu kendine has olma muhabbetini gereğinden fazla bir şekilde TV kısmına kaydırmışa benziyor. Amerika'da yaşasaydım belki bu hoşuma gidebilirdi; ancak Türkiye'de, bu konu hakkında lansmanda gördüklerimizin neredeyse hiçbirini kullanamayacağız gibime geliyor. Konsolun karşısına geçip "Xbox, Behzat Ç.'yi aç bana Star TV'de." dediğimde bunu başarabilecekse ya da ne bileyim, Lig TV'de Galatasaray'ın maçını izlerken oyuncuların istatistiklerini falan istediğimde çıkarabilecekse eyvallah. Aksi taktirde, ı-ıh. Bizim için sadece bir oyun konsolu olmaya devam edecek yeni Xbox. Kinect'e gelecek olursak... Kendini epey geliştirmiş, iyi hoş da; yine de hayatımızı, ya da oyunumuzu değiştirecek bir numarası yok bana kalırsa.

Tasarımı, ilk Xbox 360'la yeni Xbox 360 arasında konumlandırıyorum. Retro bir havası var ve o kadar da kötü değil bana kalırsa. PS4'ü bir görelim de önce, karşılaştırmasını yaparız (Ancak Xbox One'ın oyun kolu Dual Shock 4'ü ezer bence). Yeni Exclusive'ler de aynı şekilde. Görelim önce bir.

PlayStation 4 konferansı çok sıkıcıydı yahu, pek bir şey hatırlamıyorum açıkçası (hepsini izlememiştim zaten. Konusu açılmışken, Xbox'un lansmanı da PS4'ünküne nazaran çok daha iyiydi) :). GAIKAI muhabbeti iyiydi sadece, başka da aman aman bir şey olmamıştı hatırladığım kadarıyla...O nedenle, henüz bir şey söylemek için erken diyor, ilk devrenin berabere sonuçlandığını bildiriyorum (sonra da işime dönüyorum).

playstation4

 

Ali Sezgin:

Bu konuda konuşmak için erken olduğunu düşünüyorum. Ortada çok fazla dedikodu var ve seçilecek taraf bence kendini E3 sonrasında gösterecek. Ben şahsen Xbox ONE'ın şu an basında yaygaralar koparıldığı kadar kötü bir çıkış yapmadığını düşünüyorum ki gösterdikleri özellikler de hiç fena değildi. Playstation 4'ün hatası bence biraz da bu noktada ortaya çıkıyor. Bu saatten sonra çıkacak bir konsolun sadece eskisinin güçlüsü olmaması gerektiğini düşünüyorum. Yeni nesil denildiğinde artık sadece bağlanabilirlik ve sosyal medya özelliklerinden daha fazlasını bekliyorum ben. Bildiğimiz anlamda tarzın dışına çıkan oyunlar ve hatta yeni oyun türleri belki de. Bu biraz da yapımcıların elinde olan bir durum olsa da Xbox ONE'ın mevcut teknolojisiyle önümüzdeki 10 yıla daha uygun tepki veren bir cihaz olduğunu düşünüyorum.

Berkan Cesur:

Her ne kadar genel kanıya ters düşecek olsa da ben Xbox One’ın lansmanını PlayStation 4’ten daha dolu dolu buldum. Eğer bu bir teknoloji şovu ve karşımızdakiler teknolojisini pazarlamak isteyen firmalar ise, bana kalırsa Xbox tayfası bunu çok daha iyi bir şekilde başardı. Burada değinilmesi gereken çok önemli bir nokta mevcut. Gerek exclusive oyunlar, gerekse de odağın “oyun” olmasından dolayı benim gibi bir insan elbet PS4’ü tercih edecektir. Ama benim babam, halam, teyzem XBOX One’ı tercih edecektir ve benim sülalem ilk defa bir konsolu tercih etmek istiyor. Xbox One’ın gerçekten bir “ev aleti” olmak istediği açık. Eğer vaad ettikleri TV özelliklerini Amerika dışında da sunabilirse, bir konsolun kitlesi ilk defa oyuncu olmayan kitleyi de içererek, hatta belki onları da oyuncuya döndürecek. Gelişmeleri merakla bekliyorum.